Zavřít reklamu

Jihokorejský výrobce svou velmi populární řadu Galaxy Tab A profiluje jako sérii pro běžné zákazníky. Ještě předtím, než Samsung představil zbrusu nový Galaxy Tab A 10.1 (2016), experimentoval s displeji ve formátu 4:3. Nicméně, u 10.1 se konečně vrátil zpět k tomu, co všichni milujeme.

Už několik let vím, že nejsem pro tablety úplně cílová skupina. Ke každodenní činnosti mi bohatě stačí telefon s úhlopříčkou 5 palců, na práci pak využívám 13palcový MacBook Pro. Kdybych si pořídil tablet, vůbec bych ho nepoužíval, nebo snad ano?

Poslední velký tablet jsem měl v ruce před dvěma lety. Pokud se nepletu, jednalo se o Galaxy Tab S 10.5, který disponoval perfektním displejem. Ale stále to nebylo ono – samotný TouchWiz nenabízel takové funkce, jako právě testovaný model Tab 10.1. Pojďme tedy společně zjistit, jakou cestu Samsung se svými tablety ušel a zda bych dokázal přežít bez pracovního notebooku.

Konstrukce

Ze samotného designu Galaxy Tab A 10.1 (2016) jsem byl lehce zklamaný. Jedná se totiž o poměrně velkou a nudnou placku, ovšem to nemusí být na škodu. Samsung totiž vsadil na velmi hladké linie, extrémně tenkou a plastovou unibody konstrukci. Jedinou vadou na kráse je vyčnívající fotoaparát, a to na zadní straně zařízení. Samotná konstrukce je ale opravdu pevná a nikde nic nevrže – precizní práce.

Tablet disponuje 10″ úhlopříčkou displeje a konstrukčními rozměry 254,2 x 155,3 mm. To je na takto velký tablet naprosto adekvátní velikost. Samsung Galaxy Tab A 10.1 se skvěle vejde do pracovních desek, neboť jeho tloušťka činí pouhých 8,2 mm. Jestliže rádi čtete knihy v elektronické podobě, tak se pohodlně usaďte. Tablet totiž váží jen 525 gramů, takže vás ruce nebudou bolet ani po delším držení.

Na přední straně vás zaujme především obří dotykový displej. Pod samotným zobrazovacím panelem pak najdete tři důležitá tlačítka – hardwarové domovské tlačítko a dvě klasické senzorové klávesy. Výrobce naštěstí nezapomněl ani na automatickou regulaci jasu, senzor okolního osvětlení se nachází nad displejem. Zde najdeme také logo výrobce a přední fotoaparát s rozlišením 2 Mpx, což není žádná sláva.

Zadní strana tabletu je kompletně hladká s matnou úpravou a kromě loga jihokorejské společnosti se chlubí pouze čočku hlavního 8-megapixelového fotoaparátu s přisvětlovací LED diodou. Veškerá hardwarová tlačítka se nachází na pravém boku, kde najdeme tlačítko pro zapnutí/vypnutí, ovládání hlasitosti a slot na microSDXC kartu. Nabíjecí konektor pak najdeme na horní hraně tabletu a společnost mu dělá také 3,5 mm jack a mikrofon.

Displej

Samsung do svého stroje implementoval displej, který jednoznačně patří k jeho velkým přednostem. Zobrazovací panel nabízí krásné a velmi jemné WUXGA rozlišení, tedy 1 920 x 1 200 px. Jemnost samotného displeje činí 244 PPI, což je na tablet slušná hodnota. Musím se přiznat, že jsem byl překvapen, když jsem zjistil, že Galaxy Tab A 10.1 disponuje pouze LCD typu PLS. Nemusíte mít ale strach, že by se jednalo o nějaké levné ořezávátko. Displej má totiž skvělé podání barev a široké pozorovací úhly.

Baterie a výdrž

Galaxy Tab A 10.1 v oblasti výdrže na jedno nabití rozhodně nezklamal. Tablet nabízí baterii s kapacitou 7 300 mAh a pokud nejste náročný uživatel, můžete se s přehledem dostat až na několikadenní výdrž. I přes větší vytížení mi tablet vydržel celé dva až tři dny. Velká pochvala tak od nás míří do Samsungu. Myslím si ale, že kdyby inženýři zvolili jiný displej, například Super AMOLED, byla by výdrž prodloužená o několik dalších hodin. Samsung při představení tabletu uvedl 10hodinovou výdrž při přehrávání streamovaného Full HD videa z internetu – to mohu s radostí potvrdit, protože Tab 10.1 mi vydržel kolem 9 hodin a 30 minut.

Výkon a systém

Nedá se úplně tak říci, že by zde bylo výkonu na rozdávání, ovšem pro dané účely má tablet výkonu více než dost. Srdcem zařízení je osmijádrový procesor Samsung Exynos 7 Octa o taktu 1,6 GHz. Dále zde najdeme grafický čip ARM Mali-T830, operační paměť o kapacitě 2 GB a interní paměť 16 GB (ve finále je uživateli dostupných necelých 11 GB). Nicméně, díky podpoře paměťových karet je možné úložiště rozšířit o dalších 200 GB – pro fotografy a grafiky jako dělané.

V aplikaci AnTuTu Benchmark dosáhla naše testovaná varianta skóre 46 159. Výkon použitého chipsetu je tak srovnatelný se smartphony OnePlus 2 či Samsung Galaxy S6. Dostatek výkonu zaznamenáte ve chvíli, kdy si spustíte náročnější hru, například Need For Speed: Limits, FIFA 16 a tak dále. Samozřejmě, dostatek výkonu lze poznat také ve chvíli, kdy jsou používány náročnější funkce TouchWiz – práce s aplikacemi ve více oknech, rozpůlení obrazu a podobně.

Samotné uživatelské prostředí na první pohled vypadá bez speciálních úprav pro tablet, ovšem opak je pravdou. První změna na vás čeká hned u notifikačního centra – ta se v orientaci na šířku vysune vždy tam, kde ji prstem stáhnete. Zajímavá „fičurka“ je také přesouvání více zástupců aplikací mezi obrazovkami – vložíte je do samostatné schránky. V samotném nastavení pak najdete hned celou škálu dalších vychytávek pro velký displej. Dostupné je například zapnutí gesta zobrazení aplikace v novém okně a několik dalších.

Fotoaparát

Pro většinu uživatelů fotoaparát není klíčovým parametrem při výběru tabletu. Nicméně, i tak se někdy může hodit. Jak už jsme zmiňovali, u Galaxy Tab A 10.1 (2016) se na zadní straně nachází hlavní fotoaparát s rozlišením 8 Mpx. Výrobce dokonce do tabletu implementoval i automatické ostření, a to navíc s velmi obstojným objektivem se světelností f/1.9.

Je jasné, že výsledné fotografie nebudou odpovídat svou kvalitou tomu, na co jsme zvyklí z našich smartphonů. Na poměry tabletu však nejsou fotky úplně tak špatné. Například při dobrém osvětlení jsou barevně věrné a digitální šum bývá až v tmavších místech. Horší je to pak ve chvíli, kdy fotíte za tmy.

Každopádně i tak bych fotoaparát (na poměry tabletů) označil jako průměrný. Oficiální aplikace navíc nabízí hned několik funkcí a skvělé je, že zde nechybí ani manuální režim. Jestliže budete fotit za tmavších světelných podmínek, jistě vám pomůže přisvětlovací LED dioda, ovšem zázraky bohužel očekávat nemůžete.

Závěr

Musím přiznat, že jsem se zprvu bál hardwarových specifikací, neboť ničím příliš neoslní. Ve výsledku jsem byl ale velmi mile překvapen, protože tablet zvládl doslova vše. Díky tomu jsem u sebe mohl mít zařízení, na které se mohu na sto procent spolehnout. Samsung za ty roky dokázal své tablety posunout o několik levelů výš. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že se mi jednou bude líbit práce s tabletem, zřejmě bych se zasmál. Samsung však ušel velký kus cesty a dnes bych si i dokázal představit používání Galaxy Tab A 10.1 jako hlavního pracovního nástroje.

Galaxy Tab A 10.1 (2016) kromě velmi dobré výbavy útočí také zajímavou cenovkou. Za variantu bez LTE modemu zaplatíte méně než 7 tisíc korun, což je velice slušné. Pokud ovšem zatoužíte po LTE konektivitě, budete muset přidat ještě zhruba 1 500 Kč.

Galaxy Tab A 10

Dnes nejčtenější

.