Bezkontaktní platební systémy jsou v České republice stále více populární. V poslední době vidíte klidně i 70letou babičku, jak přikládá svou bezkontaktní platební kartu k terminálu, když v Kauflandu skupuje co nejvíce sladkostí v akci pro svá vnoučata. Nicméně platební karty stále nejsou tak bezpečné ani pohodlné, jak by si všichni přáli, a tak vznikají služby jako Samsung Pay, Android Pay nebo Apple Pay. A nyní společnost Kerv přichází i s NFC prstenem.
Se svým projektem vyrazila firma Kerv už před dvěma lety na Kickstarter. Cílovou částku se podařilo vybrat, a tak nyní konečně zamířili NFC prsteny i do prodeje. Pořídit si jej můžete na oficiálních stránkách výrobce. Na výběr je rovnou 14 barevných variant. Cena se dostala na 99 liber, tedy přes 3 100 Kč. Prozatím je ale možné prsten objednat jen na adresu v Anglii, nicméně později by se měl rozšířit i do dalších zemí Evropy a samozřejmě i do USA a Austrálie. Samozřejmě je možné využít i některou ze speciálních přepravních služeb, které vám zásilku zaslanou na anglickou adresu přepošlou za poplatek do ČR. Využít lze například nakupyvanglii.cz nebo dolphi-transport.com
S prstenem je možné zaplatit transakci do hodnoty 30 liber (necelých 1000 Kč). Technologie pro placení vznikla ve spolupráci s Mastercard, tudíž je možné s prstenem platit v podstatě kdekoli na světě, kde jsou dostupné bezkontaktní terminály (v Česku jich je až požehnaně). Kerv není potřeba dobíjet a ani jej nemusíte párovat s telefonem. Funguje jednoduše na principu předplacenky, kdy si na účet v prstenu pošlete peníze a pak platíte. Dobíjet prsten můžete skrze platební karty od Visa, Mastercard a dokonce i přes PayPal.
Za zmínku ještě stojí, že prsten nemusí fungovat jen pro bezkontaktní placení, ale podporuje i různé NFC zámky a bezpečnostními systémy nebo smartphony a další zařízení. Dokonce podporuje i londýnský transportní systém, kdy je možné jen přiložit ruku s prstenem na turniket a máte jízdenku. Možností do budoucna je spoustu, a tak nezbývá jen čekat, jak s nimi Kerv naloží.
Osobně mám pocit, že by bylo mnohem lepší vytěžit všechny možnosti mobilních plateb, protože smartphone má dnes už prakticky každý (tedy v částech světa, v souvislosti se kterými je vůbec vhodné o takových platbách uvažovat) a prsten bude další zařízení navíc. Na druhé straně u specializovaného zařízení, jako asi právě tento prsten bude, je pravděpodobně možné lepší zabezpečení?
Řekl bych, že smartphone je vůbec nejideálnější ze všech stran, i co se zabezpečení týká. Řekl bych, že naopak tento prsten jé hůře zabezpečený než smartphone.
Zatím si vystačím s placením telefonem, můj Huawei si s tím poradí bez problémů.