- USA oficiálně přejmenovaly Mexický záliv na „Gulf of America“, což okamžitě vyvolalo kritiku ze strany Mexika
- Mexická prezidentka se obrátila na Google s požadavkem, aby název zůstal nezměněn, protože je historicky uznávaný
- Firma se hájí tím, že jen následuje vládní zdroje, a nabídla kompromis: různé názvy pro různé regiony
Možná se to zdá jako maličkost, jen pár písmenek na mapě. Ale pro Mexiko je to otázka národní identity. Když se uživatelé v USA podívají na Google Maps, uvidí „Gulf of America“. V Mexiku zůstává tradiční „Mexický záliv“. A to vyvolalo pořádnou bouři.
Vše začalo rozhodnutím administrativy Donalda Trumpa, která vydala oficiální příkaz k přejmenování zálivu. Důvod? Podle americké vlády je toto moře klíčovou součástí jejich hospodářství a historie. Jenže pro Mexiko je to zcela nepřijatelný zásah. Prezidentka Claudia Sheinbaumová okamžitě zareagovala a poslala ostrý dopis generálnímu řediteli Googlu Sundaru Pichaiovi.
Historie není hračka
Sheinbaumová ve svém dopise připomněla, že název „Mexický záliv“ se používá po staletí a je oficiálně uznaný nejen OSN, ale i Mezinárodní hydrografickou organizací. A změnit ho na „Gulf of America“? To je podle ní nejen neuctivé, ale i historicky nepřesné.
Její argumenty mají oporu v mezinárodním právu. Podle Úmluvy OSN o mořském právu si státy mohou měnit názvy pouze ve svých teritoriálních vodách. A protože Mexický záliv omývá břehy nejen USA, ale i Mexika a Kuby, Trumpova administrativa nemá právo na jednostranné přejmenování.
U.S. President-Elect Donald J. Trump has stated that he won’t commit to not using Military Force to capture the Panama Canal and/or Greenland, and that he wants to change the “Gulf of Mexico” to the Gulf of America. pic.twitter.com/R6HSXMFtTc
— OSINTdefender (@sentdefender) January 7, 2025
Google se dostal do prekérní situace. Na jednu stranu chce respektovat vládní zdroje a přizpůsobovat mapy oficiálním dokumentům, na druhou stranu nechce být obviněn z podpory jednostranné změny. Firma proto přišla s kompromisem: v USA bude vidět nový název „Gulf of America“, zatímco v Mexiku zůstane „Mexický záliv“. Uživatelé z jiných zemí pak uvidí oba názvy současně.
Tento přístup ale jen dále rozvířil debatu. Co když se v budoucnu některý stát rozhodne přejmenovat třeba Pacifik nebo Atlantský oceán? Mají technologické firmy jako Google moc ovlivňovat, jak vnímáme svět?
Politické důsledky: Další problém mezi USA a Mexikem
Tento spor přichází ve chvíli, kdy už jsou vztahy mezi USA a Mexikem napjaté. Trumpova administrativa už dříve označila některé mexické kartely za teroristické organizace a plánuje zavést vysoká cla na mexické zboží. Přidání geopolitického sporu o názvy do této už tak napjaté atmosféry situaci rozhodně neuklidní.
Google and Apple need to get on board and update their maps
Gulf of America 🇺🇸 https://t.co/RkdVWircN7 pic.twitter.com/zdmixP08qV
— Lior (@liorsela) January 25, 2025
Mexická vláda už oznámila, že pokud Google nezmění svůj přístup, bude hledat právní kroky k ochraně historického názvu. A mezi obyčejnými Mexičany to samozřejmě vyvolalo vlnu nevole, sociální sítě jsou plné hněvivých komentářů a výzev k bojkotu Googlu.
Google se zatím drží svého rozhodnutí. Ale otázkou je, zda se mu podaří udržet si neutrální pozici. Pokud se Mexiko rozhodne do sporu zatáhnout mezinárodní organizace, mohl by být Google donucen přejmenování přehodnotit.
Jedno je jisté: ať už se tenhle spor vyřeší jakkoli, ukazuje, jak velký vliv mají digitální mapy na geopolitiku. A také to, že i malá změna v Google Maps může způsobit pořádné zemětřesení.