Tisková zpráva: Téměř třetině (30 %) Čechů zbývá na konci měsíce částka do dvou tisíc korun, čtvrtina (24 %) ušetří mezi 2 až 5 tisíci a 12 % uspoří více než 15 tisíc korun, vyplývá to z průzkumu společnosti Amundi a výzkumné agentury STEM/MARK*. Mužům se přitom daří ušetřit více než ženám, kterým na konci každého měsíce zbyde v průměru o 1 700 korun méně.
„Až 80 % Čechů je schopno každý měsíc něco ze svých příjmů ušetřit, v průměru je to pak 6 700 korun,“ komentuje situaci Markéta Jelínková, portfolio manažerka Amundi s tím, že muži každý měsíc ušetří v průměru o sedmnáct stovek více než ženy. Pětině mužů (21 %) na konci běžného měsíce zbyde suma v rozmezí mezi 5-10 tisíci, ženy (26 %) nejčastěji ušetří částku mezi 2-5 tisíci.
Výzkum dále odhalil, že dvě třetiny (67 %) Čechů se obávají o své úspory, mezi ženami je to dokonce 70 procent. Průměrná výše celkových úspor přitom dosahuje 168 tisíc korun (tři příjmy domácnosti). Ženy deklarují celkové úspory o polovinu (o 85 tisíc) nižší.
„Obava o své úspory se mezi lidmi v době vyšší inflace zvýšila. Jedním z nástrojů, jak před ní své peníze ochránit je investování, kterému se v Česku aktuálně věnuje každý pátý Čech. Samotný potenciál je ale mnohem vyšší, jak ukázal náš průzkum, zájem o investování deklaruje až 51 procent českých mužů a žen,“ vysvětluje Markéta Jelínková.
Mnoho lidí se ale do investování nechce pouštět, protože mu nerozumí, jak uvedlo 17 % dotazovaných. Přitom ale není potřeba investování rozumět do hloubky. „Stejně jako chodíme k lékaři nebo využíváme služby právníka, protože jde o věci, se kterými si sami nedokážeme poradit, v případě investování se stačí obrátit na důvěryhodného odborníka. Nejlepší je informovat se ve své bance nebo si vybrat z renomovaných investičních zprostředkovatelů,“ radí portfolio manažerka Jelínková.
Právě investice mohou lidem pomoci vytvořit si finanční polštář na horší časy, který aktuálně více než čtvrtina Čechů vůbec nemá. Podle výzkumu 26 % nedisponuje žádnými úsporami a další třetina (32 %) má našetřeno do 50 tisíc korun. Částkou do 100 tisíc disponuje 11 % a více než 1 milion korun má naspořeno pouze 5 % Čechů.
Rozumné a dlouhodobé investování má podle odborníků přitom smysl pro každého a není k tomu potřeba mít na účtu statisíce. Stačí začít investovat včas, pravidelně a po malých částkách. „Budete tak mít dostatek času na skutečné zhodnocení, postupné získávání výnosů a vyrovnání případných výkyvů nebo propadů akciových trhů. I proto bych doporučila začít investovat již v mladém věku. Pro začátečníky jsou vhodnou volbou podílové fondy,“ dodává Markéta Jelínková.
*STEM/MARK říjen 2023, n = 1012 (reprezentativní vzorek populace ČR starší 18 let)