Zavřít reklamu

Na první pohled to může znít jako „běžná“ regulace, ale tenhle případ je výjimečný. Evropská komise totiž dala jasně najevo: zákon DMA není jen na okrasu. Apple byl pokutován za to, že brání vývojářům informovat uživatele o levnějších alternativách k nákupům mimo App Store. Meta zase za to, že své uživatele v EU postavila před „volbu“, buď budete sdílet svá data pro reklamy, nebo si za přístup k platformám zaplatíte. Obě firmy se tak podle Komise chovaly, jako by pravidla neplatila pro všechny.

Apple: Ochrana uživatelů, nebo obchodní model?

Apple už dlouho říká, že uzavřenost jeho systému chrání soukromí uživatelů. Jenže když vývojář nesmí ani napsat „klikněte tady a kupte si to levněji“, není to trochu přes čáru? Evropská komise si to myslí. A i když Apple tvrdí, že šlo o ochranu kvality a bezpečnosti, rozhodnutí z Bruselu naznačuje, že ve skutečnosti šlo spíš o peníze. Hodně peněz.

Meta: Kontroverzní model „souhlas nebo platba“

Znáte to, otevřete Facebook, vyskočí na vás okno a musíte se rozhodnout. Buď přijmete personalizovanou reklamu, nebo zaplatíte. Evropská komise ale říká, že tohle není svobodná volba, ale nátlak. Že jde o model, který zneužívá své dominantní postavení. A i když Meta tvrdí, že jen dává uživatelům více možností, realita je mnohem složitější.

Ani Apple, ani Meta rozhodnutí nepřijali v klidu. Apple mluví o zásahu do inovací a ochrany soukromí, Meta zase o neférovém zacházení s americkými firmami. Obě společnosti se chystají odvolat, a je jasné, že tohle bude ještě dlouhý boj. Ale právě ten boj ukáže, jestli mají technologické firmy opravdu respektovat pravidla, nebo si je dál psát samy.

Digitální zákon DMA (Digital Markets Act) má jeden hlavní cíl: zkrotit velké hráče, kteří si na internetu dělají, co chtějí. Mluvíme o firmách, které rozhodují o tom, co uvidíme, kde nakoupíme a jak komunikujeme. EU tímto zákonem říká: „A dost.“ Uživatel má právo na volbu, vývojář na férové podmínky a konkurence na šanci.

Tenhle případ je jen špičkou ledovce. Začíná se rýsovat skutečný souboj dvou světů, na jedné straně Evropa, která chce technologie regulovat, na druhé straně USA, které se obávají o dominanci svých firem. Není náhoda, že zazněla i slova o možných odvetných opatřeních z americké strany. Ale možná je právě teď čas, aby si i ty největší firmy uvědomily, že Evropa není jen trh, je to i hodnotový prostor.

Témata:

Související články

Dnes nejčtenější

.