Zavřít reklamu

Cez víkend sme sa mohli dopočuť, že súd v Kalifornii vyniesol definitívny verdikt dlhoročnej patentovej vojny medzi Apple a Samsungom. Súd vyhlásil, že spoločnosť Samsung musí za porušenie patentov zaplatiť 930 miliónov dolárov, respektíve 40 dolárov za každé vyrobené zariadenie, ktoré porušovalo patenty Applu. Lenže je táto cena odôvodnená?

Práve toto je otázka, nad ktorou sa začínajú zamýšľať viacerí právnici z USA a ďalších krajín. Podľa nich je totiž čiastka, ktorú Apple požaduje, privysoká a krok Applu prirovnávajú k vydieraniu. 40 dolárov za každé zariadenie je totiž oveľa viac, než Apple od Samsungu požadoval na začiatku patentovej vojny. Celkovo sa teraz jedná o 5 patentov, pričom za každý z nich Apple požaduje 8 dolárov. Pôvodne však Apple od Samsungu požadoval oveľa menej. V tom čase Apple od Samsungu požadoval iba 7 dolárov za 3 patenty. Konkrétne sa v tej dobe jednalo o 3,10 dolára za patent na zoomovacie gesto a 2,02 dolára za patenty na funkcie „klepnúť pre priblíženie“ a na funkciu, ktorá spôsobuje, že sa obrázky „odrazia“ naspäť k rohom obrazovky. Práve tieto patenty boli dočasne zamietnuté patentovým úradom a hrozilo, že Apple za ne nebude môcť požadovať žiadne peniaze.

Voči tomuto rozsudku sa rozhorčil aj Florian Mueller z FOSS Patents, ktorý v minulosti intenzívne podporoval spoločnosť Apple. Tentoraz sa však priklonil na stranu Samsungu a vyhlásil, že Apple zašiel priďaleko. Taktiež tvrdí, že je celkom zvláštne, že sudkyňa Lucy Koh nechala právnikov spoločnosti Apple prezentovať svoje požiadavky priamo pred súdom, kým doteraz museli obe spoločnosti predkladať svoje požiadavky výhradne písomnou formou. Apple totiž bude prezentovať svoje finálne požiadavky 31. marca / března priamo pred súdnou porotou.

*Zdroj: FOSSPatents.com

Související články

Dnes nejčtenější

.