Zavřít reklamu

Počítačové vírusy už dávno nepredstavujú iba hrozbu pre počítače. S nástupom inteligentných zariadení sa vírusy dostali aj na telefóny a tablety a čoskoro sa môžu dostať aj na inteligentné televízory. Smart TV dnes čoraz častejšie nahrádzajú tradičné TV a práve ich softvérová vyspelosť pre ne predstavuje vážnu hrozbu. Eugene Kaspersky vyhlásil, že sa máme pomaly začať pripravovať na nástup vírusov na Smart TV.

Kameňom úrazu je v tomto prípade práve internetové pripojenie. Podporuje ho každá Smart TV a poskytuje prístup k mnohým službám a aplikáciám, vrátane internetového prehliadaču. No vďaka tomu, že vývojári dokážu ľahko tvoriť hrozby pre Android a z času na čas vytvoria hrozby pre iOS, od vzniku prvých „televíznych“ vírusov nás delí len krok. Rozdiel je totiž len v tom, že TV má väčší displej a diaľkové ovládanie. Kaspersky ale už tvrdí, že vyvinul prototyp antivírového softvéru pre Smart TV a plánuje vydať jeho finálnu verziu v momente, kedy sa objavia prvé hrozby. R&D stredisko Kaspersky v minulom roku zaznamenalo 315 000 aktivít a každoročne vo svete zaznamenáva milióny útokov na Windows, tisíce útokov na Android a zopár útokov na iOS.

Ako však budú vyzerať vírusy pre Smart TV? Nečakajte, že by vám zabraňovali v prístupe k aplikáciám. Televízne vírusy budú skôr adware, ktorý vám bude prerušovať sledovaný obsah nežiadanou reklamou a vy tak nebudete môcť sledovať obsah bez problémov. Lenže to nemusí byť všetko. Je možné, že sa vírusy pokúsia získavať prihlasovacie údaje zo služieb, ktoré užívateľ na svojej Smart TV využíva.

Samsung Smart TV

*Zdroj: The Telegraph

Související články

Dnes nejčtenější

.