Zavřít reklamu

iBeacon LogoSpoločnosť Apple minulý rok celkom potichu oznámila, že vyvíja systém iBeacon, ktorý funguje prakticky ako odpoveď na NFC, ktoré je dnes masovo rozšírené u zariadení s Androidom a Windows Phone. NFC sa však doteraz nenachádzalo na telefónoch iPhone a podľa slov vedenia to zatiaľ vyzerá, že Apple ani nemá v pláne využívať technológiu. Namiesto toho totiž predviedol, že si vystačí s Bluetooth vysielačmi, ktoré sa dnes nachádzajú v každom jednom mobilnom zariadení na svete a pritom dokáže fungovať na väčšiu vzdialenosť, než NFC.

No aj keď Apple o technológii NFC zrovna príliš nehovoril, už minulý rok sme sa dozvedeli, že iBeacon je kompatibilný nielen s iOS, ale aj so zariadeniami, ktoré majú systém Android 4.2.2 alebo novší. Niečo pravdy na tom predsa len bude, keďže sa v týchto dňoch na internete objavili screenshoty funkcie Nearby pre Android. Nearby funguje prakticky na rovnakom princípe a tak môžu obchody využívať jeden vysielač, ktorý bude informovať všetkých zákazníkov, ktorí majú iPhone alebo Android. Musia však mať Bluetooth 4.0 LE, čo je technológia, ktorú dnes majú všetky moderné telefóny a ktorá sa nachádza aj v samotných čidlách. Tie sú vďaka úspornej verzii Bluetooth schopné vysielať signál až jeden rok na jedno nabitie. Čidlá sú pritom veľmi malé a obsahujú celkom obyčajnú mincovú batériu.

Zdroje dodávajú, že Google plánuje priniesť službu Nearby do zariadení formou softvérovej aktualizácie. Konkrétne by sa malo jednať o update služieb Google Play, ktorý vyjde ešte v priebehu tohto roku. Ako to vlastne celé funguje? Vďaka Bluetooth vedia obchody presne určiť polohu užívateľov a na základe toho vedia užívateľom prinášať reklamy alebo informácie k danému produktu. To znamená, že ak by sa funkcia nachádzala v obchode Samsungu, potom by užívatelia, ktorí sa práve nachádzajú pri televízoroch, na svoje zariadenia obdržali potrebné informácie k televízorom, na ktoré sa práve pozerajú. Ak by prišli ku Galaxy S5, potom by sa im na obrazovke zariadenia objavila hláška s odkazom na oficiálnu stránku Galaxy S5, a tak podobne. Uvidíme, ako sa bude technológia využívať u nás, no v USA a v niekoľkých krajinách Západnej Európy už funkcia začína naberať na popularite.

Android Nearby iBeaconAndroid Nearby iBeacon

*Zdroj: AndroidPolice.com

Dnes nejčtenější

.