Zavřít reklamu

androidChcel by som sa podeliť s mojími skúsenosťami s najnovším Androidom 5.0 na Samsungu Galaxy Note 3. Po  nainštalovaní verzie Androidu 5.0 trvalo mobilu trochu dlhšie kým sa „prebral“ ale všetko v pohode prešlo a pred sebou som mal čistý telefón, do ktorého som musel od základu nainštalovať všetky svoje aplikácie ale stálo to za to. Po dlhšom používaní som dospel k názoru, že Lollipop je už konečne naozaj vyvážený a celkom dobre doladený OS v porovnaní s verziou 4.4.2 KitKat.

Telefón je aj po dlhodobom častom používaní bez reštartu stabilný, nemrzne a je dostatočne svižný a aj reakcie na príkazy otvárania a prepínania rôznych aplikácií sú rýchle a nepotrebuje pritom „premýšľať“ čo sa od neho požaduje. Vo viacerých fórach som čítal, že používateľom chýba prepínač režimov z panela oznámení medzi tichým, vibrovaním a zvukom. Chcel by som toto tvrdenie opraviť – aj v Androide 5.0 sa tento režim nachádza a dá sa dobre a spoľahlivo používať len je trochu zložitejšie nastaviteľný a možno nezrozumiteľne pomenovaný – v paneli oznámení totiž máme ikonu s reproduktorom ktorou prepíname režim na Zvuk a Vibrovať a je tam aj druhá ikona s vodorovnou čiarkou v kruhu ktorá prepína medzi Všetko, Priorita a Žiadne [viď foto]

Lollipop Galaxy Note 3Lollipop Galaxy Note 3Lollipop Galaxy Note 3

To znamená, že ak máme nastavený režim Zvuk a druhý režim na Priorita tak nás mobil upozorní na hovory a SMS správy len od kontaktov, ktoré sme v nastaveniach povolili (Menu – Nastavenie – Zariadenie – Zvuky a oznámenia – Prerušenia – Tel. hovory príp. Správy) Ak by sme zapli režim Žiadne, tak nás nebude absolutne nič rušiť, dokonca nás nezobudí otravným blikaním ani LED dioda. Oznámenie o prípadnom hovore alebo SMS správe si nájdeme len na displeji telefónu keď ho skontrolujeme. Budík a iné osobné upozornenia sa ale vždy považujú za prioritné prerušenia. Takže dá sa to, je to len o zvyku.

Vo Fotoaparáte nám pribudol nový režim pomenovaný Prehliadka, v ktorom môžeme vytvárať interaktívne virtuálne prehliadky vyfoteného okolia. Aj režim Panoráma a Priestorová snímka bol podľa mojich skúseností vylepšený a krajšie teraz spája jednotlivé snímky a v konečnom výsledku vyzerajú fotografie oveľa krajšie a celistvejšie. V pôvodnej verzii som sa často stretával s rozdvojenou snímkou v mieste spájania.

Akčná pripomienka teraz dostala novú funkciu, resp. možnosť zlúčenia s aplikáciou S Note a tak máme na jednom mieste poznámky z oboch aplikácií čomu som sa potešil, nakoľko už nemusím hľadať poznámky raz v jednej a inokedy zas v druhej aplikácii.

Pero S Pen nám po vysunutí ponúka päť predvolených funkcií – jednou z nich je Okno pera, kde si po aktivovaní nakreslíme na displej malé okno, v ktorom si následne môžeme otvoriť zmenšenú aplikáciu a napr. sledovať video stále na pozadí. Možnosti boli ale dosť obmedzené a aplikácií, ktoré sa v takomto zmenšenom okne dali otvoriť bolo len malé množstvo. Lollipop však tento neduh napravil a po novom už máme na výber oveľa viac aplikácií, v mojom prípade je to zatiaľ 42 a doinštalovávaním pribudajú aj iné pretože sú k dispozícii aj programy tretích strán.

Šikovnou možnosťou je aj rýchle prepnutie niektorých podporovaných aplikácií do kontextového okna – stačí z ľavého horného rohu potiahnuť prstom alebo perom s Pen diagonálne smerom k pravému dolnému rohu a aplikácia sa nám zobrazí v zmenšenom okne. Takýchto okien si možeme otvoriť niekoľko a naša pracovná plocha potom bude vyzerať napr. takto

To by bolo zatiaľ z mojich doterajších poznatkov všetko. Dúfam, že vám moje skúsenosti pomohli pri rozhodovaní, či svoj Galaxy Note 3 aktualizovať na Lollipop alebo nie – ja tento update určite odporúčam a verím, že ďaľšími aktualizáciami sa posledný Android bude len zlepšovať.

Picture2 Galaxy Note 3Picture1 Galaxy Note 3

Související články

Dnes nejčtenější

.