Zavřít reklamu

Čím ďalej, tým viac sú našimi neoddeliteľnými pomocníkmi mobilné telefóny a tablety. Používame ich v škole, v práci, vo voľnom čase alebo na hranie hier. Prívlastok mobilné dostali kvôli tomu, že si ich môžeme zobrať so sebou a nemusíme byť závislí od externého zdroja energie. No čo spraviť s tým, ak nám zariadenie vydrží bez nabitia pár hodín alebo pol dňa? Každá batéria má svoju kapacitu, ktorá dokáže zásobovať zariadenie adekvátne vzhľadom k hardvérovým parametrom. Čo keď doba udávaná výrobcom je značne odlišná od skutočnej? V tomto článku si povieme, čo všetko môže ovplyvňovať životnosť batérie a či je ona príčinou rýchleho vybíjania.

5 dôvodov rýchleho vybíjania

1. Nadmerné používanie zariadenia

Všetkým je nám známe, ak používame mobilný telefón niekoľko hodín, tak kapacita batérie veľmi rýchlo klesá. Hlavnú rolu v tomto prípade zohráva displej, ktorý je vo väčšine prípadov pomerne veľký. Tu ale vieme batériu ušetriť korigovaním jasu. Ďalej sú to procesy, ktoré vykonávame. Určite nám telefón vydrží menej, ak na ňom budeme hrať náročnejšiu hru, ktorá využíva naplno procesor a nehovoriac o grafickom čipe. Ak chceme predĺžiť výdrž batérie, nemali by sme zbytočne rozsvecovať displej a používať vysoký jas.

2. Aplikácie spustené na pozadí

Činnosť aplikácie sa nekončí prejdením na úvodnú obrazovku telefónu, ako by si niekto myslel. Tým, že aplikáciu „zatvoríte“ stlačením stredového tlačidla (záleží podľa typu telefónu), ju neukončíte. Aplikácia ostáva bežať na pozadí uložená v pamäti RAM (operačná pamäť). V prípade jej znovuotvorenia je rýchlejšie spustená, čo možno v pôvodnom stave, ako ste ju „zatvorili“. Ak taká minimalizovaná aplikácia ešte potrebuje na svoj chod dáta alebo GPS, tak pri pár takých aplikáciách spustených na pozadí sa vaše percentá batérie môžu celkom rýchlo posúvať k nule. A to bez vašeho vedomia. Používaním aplikácií, ktoré nie sú na vašom každodennom programe, je dobré tieto aplikácie ukončovať cez správcu aplikácií alebo tlačidlom „nedávne aplikácie“. To sa v závislosti od modelu môže líšiť jeho umiestnením. Najväčším žrútom batérie je v dnešnej dobe Facebook a Messenger.

3.WiFi, mobilné dáta, GPS, Bluetooth, NFC

Dnes je samozrejmosťou mať neustále zapnuté WiFi, GPS alebo mobilné dáta. Či už ich potrebujeme alebo nie. Chceme byť neustále online, a práve toto si vyberá svoju daň v podobe rýchlejšieho vybíjania smartfónu. V prípade, že nie ste pripojení na žiadnu WiFi sieť, napriek tomu telefón stále siete vyhľadáva. Tým sa využíva sieťový modul, čo by vôbec nemusel. Tak isto je to aj s GPS, Bluetooth a NFC. Všetky tri moduly pracujú na princípe vyhľadávania okolitých zariadení, s ktorými by sa mohli spárovať. Ak tieto funkcie aktuálne nepotrebuje, pokojne ich vypnite a ušetrite svoju batériu.

 4.Pamäťová karta

Kto by povedal, že taká pamäťová karta môže mať niečo spoločné s rýchlym vybíjaním. Ale áno, je to tak. V prípade, že vaša karta už má niečo za sebou, tak prístupový čas čítania alebo zápisu sa môže značne predĺžiť. To má za následok zvýšené využitie procesora, ktorý sa snaží s kartou komunikovať. Niekedy sú to opakované pokusy, ktoré ani nemusia byť úspešné. Keď sa vám mobil rýchlo vybíja a používate pamäťovú kartu, nie je nič jednoduchšie, ako ju na pár dní prestať používať.

 5.Kapacitne slabá batéria

Výrobca Samsung udáva záruku na kapacitu batérie 6 mesiacov. To znamená, že ak sa počas tejto doby kapacita samovoľne zníži o dané percentá, tak vám bude batéria záručne vymenená. Netýka sa to poklesu kapacity častým nabíjaním a vybíjaním. Potom si už výmenu budete musieť hradiť zo svojho. Čo u telefónov, kde nie je užívateľom batéria vymeniteľná, nie je lacná záležitosť.

Samsung Wireless Charger Stand FB

Dnes nejčtenější

.