Zavřít reklamu

Letošní vlajkové modely Samsungu nabízí spoustu novinek, ale ty nejzajímavější se jednoznačně odehrály na poli fotoaparátu. Větší Galaxy S9+ totiž do vínku dostal nejenom dvojici čoček, ale také variabilní clonu a hlavně schopnost natáčet super zpomalená videa při 960 fps. Právě na zmíněná super slow-motion videa jsme se při testování telefonu obzvlášť zaměřili a rozhodli se vám funkci samostatně představit, a to včetně několika ukázek.

Samsung Galaxy S9+ se stal druhým smartphonem na světě, který je schopný zpomalená videa při 960 snímcích za sekundu natáčet. Prvním výrobcem bylo konkurenční Sony a jeho model Xperia XZ Premium, který se světu představil už začátkem minulého roku. Problém je, že oba smartphony jsou schopné zachytit takto zpomalené snímky pouze v HD rozlišení 1280 x 720 pixelů, což se poměrně výrazně podepisuje na výsledné kvalitě videa.

Samotné pořízení zpomaleného záběru je na Galaxy S9+ poměrně jednoduché. Stačí jen v aplikaci fotoaparát přepnout na Superpomalý režim. Rázem se v rozhraní objeví čtverec, do kterého musíte umístit část scénu, kde se bude pohyb odehrávat. Telefon pak po spuštění nahrávání automaticky detekuje pohyb ve čtverci a video zpomalí. Systém však ne vždy zpomalí pohyb korektně – záleží na scéně, stylu pohybu i zaostření.

Videa lze přímo na smartphonu upravovat – přidat hudbu, sestříhat nebo deaktivovat zpomalení. Bohužel nelze editovat rozsah zpomaleného záběru, což vnímám jako velký nedostatek. Telefon totiž v některých případech záběr zpomalí moc brzy a tím pádem i dříve video opětovně zrychlí (příkladem je video se zapalovačem). Kdyby bylo možné rozsah zpomalení upravovat, mohly by vznikat ještě zajímavější záběry.

I když je funkce super zpomalených videí skutečně zajímavá, troufám tvrdit, že v praxi ji využijete jen sporadicky. Scénu pro záběr si totiž takřka vždy musíte dopředu připravit a hlavně je potřeba vědět, kde přesně se pohyb odehraje, abyste onu část scény mohli scénu umístit do čtverce. Je tedy jen skutečné minimum případů, kdy spontánně vytáhnete telefon z kapsy, bleskově spustíte fotoaparát a rázem začnete natáčet. S největší pravděpodobností se vám takový záběr nevydaří. Naopak ale při přípravě předem mohou vzniknout velmi zajímavá videa.

Související články

Dnes nejčtenější

.