Zavřít reklamu

Android P se stane jednou z nejdůležitějších aktualizací systému Android za posledních několik let. Google nejenže změnil způsob navigace v systému, ale z velké části také komunikaci se samotným smartphonem. Hlavním cílem Androidu P je, aby se uživatelé nedívali do obrazovek svých smartphonů po celý den a získali kontrolu nad tím, kolik času na zařízení tráví. Google představil hned několik změn, které Android P přinese. Podívejme se společně na ty nejdůležitější.

Časové limity pro aplikace

Google do Androidu P zavádí funkci, která vám zobrazí, kolik času strávíte v jednotlivých aplikacích. Co je důležité, nastavíte si, jak dlouho můžete jednotlivé aplikace během dne používat.

Pokud si myslíte, že trávíte spoustu času například na Facebooku, aniž byste chtěli, tak nově vám postačí nastavit, že chcete aplikaci používat maximálně hodinu denně. Jakmile uplyne stanovená doba, ikonka aplikace zešedne a aplikaci po zbytek dne nespustíte. Vyskakovací okno vás po kliknutí na šedou ikonu upozorní, že jste už dosáhli časového limitu. Dokonce není k dispozici ani tlačítko, kterým byste upozornění ignorovali a aplikaci otevřeli. Jedinou možností, jak ji znovu otevřít i po uplynutí časového limitu, je, že se vrátíte do nastavení, kde časový limit odstraníte.

Notifikace

Jednou z nenahraditelných součástí mobilních systémů jsou notifikace, které jsou užitečné, zároveň ale uživatele neustále nutí se dívat na displej telefon. Google se však v Androidu P snaží, aby nebyly notifikace tak rušivým elementem například při práci. Doporučuje ztlumit upozornění aplikací, nebo používat režim nerušit.

Jakmile přejdete do režimu nerušit, můžete si nastavit, aby se vám oznámení na obrazovce vůbec nezobrazovala. Dále si můžete v systému nastavit, aby se zmíněný režim aktivoval v okamžiku, kdy otočíte smartphone obrazovkou dolů na stůl.

Ovládání gesty

Je to více než šest let, kdy Google naposledy zásadně změnil způsob navigace v systému Android. Od roku 2011 je všechno o třech tlačítkách v dolní části obrazovky – Zpět, Domů a Multitasking. S příchodem Android P se však ovládání telefonu změní.

Google přechází na gesta. Ve spodní části obrazovky už nebude trojice tlačítek, ale pouze dvě dotyková tlačítka, a to zpětná šipka a domovská klávesa, která reaguje i na potažení do stran. Potáhnutím domovské klávesy směrem nahoru se zobrazí seznam náhledů spuštěných aplikací a posouváním do stran přecházíte mezi spuštěnými aplikacemi.

Pokud si však na gesta nezvyknete, nevadí, protože Google umožní přepnout z gest na klasická softwarová tlačítka, jaká jste používali doposud.

Chytřejší vyhledávání

V Androidu P je vyhledávání mnohem sofistikovanější. Systém předpoví některé akce, které budete chtít provést. Vyhledávání je natolik inteligentní, že pokud začnete hledat například aplikaci Lyft, systém vám rovnou navrhne, zda nechcete objednat jízdu přímo domů či do práce, což vám šetří čas.

android p fb

Dnes nejčtenější

.