Zavřít reklamu

Komerční sdělení: Přemýšleli jste někdy o tom, jak zefektivnit vytápění vaší domácnosti? Řešení v podobě chytrých termostatů a chytrých termostatických hlavic pomůže ušetřit mnoho starostí, ale také peněz za energie. Celý koncept umožnuje využít čas či polohu vašich zařízení k automatickému a přehlednému vytápění chytré domácnosti. Jak přesně zařídit chytré vytápění v samostatném domě nebo paneláku?

Jak rozdělujeme chytré vytápění?

Ze začátku je důležité rozdělit možnosti chytrého vytápění podle toho, jak to u vás doma aktuálně vypadá. V případě, že žijete v samostatném domě s vlastním kotlem na plyn, dřevo či jiná pevná paliva, můžete jednoduše začít používat chytrý termostat nebo rovnou celý systém termostatu a kompatibilních termostatických hlavic. Pokud naopak bydlíte v bytě s ústředním topením, bohatě vám stačí nainstalovat pouze chytré termostatické hlavice.

Co se týče ovládání chytrého vytápění, vše probíhá jak jinak než bezdrátově. Jakmile máte nainstalován chytrý termostat nebo chytré termostatické hlavice, stačí daný prvek spárovat s aplikací pro smartphony a tablety. V chytrém telefonu pak z pohodlí vašeho gauče navolíte požadovanou teplotu v domě. Velká část těchto aplikací navíc dává možnost dlouhodobě plánovat teplotu nebo využít polohu vašeho zařízení k automatickému začátku a konci vytápění.

TIP: Některé prvky chytrého vytápění jsou kompatibilní i s hlasovou asistentkou Siri a protokolem Apple HomeKit – jedná se například o Netatmo Thermostat nebo Tado Smart Thermostat.

Vytápění domácnosti s chytrým termostatem

Pojďme začít s vytápěním domácnosti pomocí chytrých termostatů. Takový chytrý termostat může na první pohled vypadat zdánlivě úplně stejně jako ten klasický. Rozdíl je samozřejmě v tom, že chytrý termostat nabízí mnohem efektivnější a pohodlnější správu vytápění. Za prvé, některé modely jsou vybaveny samostatnou baterií s dlouhou výdrží, a proto nejste nijak omezeni z hlediska jejich umístění v domě. Druhou hlavní výhodou je pak skutečnost, že chytrý termostat ovládáte jednoduše skrze mobilní či webovou aplikaci (odkudkoliv a kdykoliv). V aplikaci máte možnost nastavovat nebo vytvářet vlastní programy pro vytápění a rovněž zde naleznete detailní přehled o historii vytápění – obě tyto funkce představují skvělý způsob, jak ušetřit na nákladech za energie.

Pokud se rozhodnete vybavit domácnost s kotlem chytrým termostatem a termostatickými hlavicemi stejné značky, můžete dostáhnout takzvaného multizónového vytápění. To znamená, že v každé jedné místnosti s chytrou termostatickou hlavicí nastavujete teplotu zvlášť – jedná se o pomyslný vrchol celého konceptu chytrého vytápění. Nejrůznější doplňkové funkce chytrých termostatů se odvíjejí od jeho ceny a s ní související vybaveností. Některé dražší modely se zvládají sami naučit vaše „teplotní rutiny“ a kromě topení dokážou pracovat i s klimatizací či automaticky detekují vaši cestu domů a vy tak přicházíte vždy do vyhřátého (vychlazeného) domu.

Vytápění domácnosti s chytrými termostatickými hlavicemi

Nyní se přesouváme na chytré termostatické hlavice. Ty jsou oproti chytrým termostatům mnohem jednodušším nástrojem minimálně z hlediska instalace – zapojení chytrého termostatu by mělo být vždy prováděno profesionálem, zatímco u termostatických hlavic stačí sundat klasickou hlavici a nahradit ji tou chytrou (vždy však nejdříve zkontrolujte kompatibilitu s vašimi ventily). Jak už bylo řečeno dříve, hlavice jsou ideálním řešením chytrého vytápění pro domácnosti s ústředním topením.

Chytré termostatické hlavice můžete ovládat buďto klasicky manuálně (typicky je na hlavici displej zobrazující aktuální teplotu vytápění) nebo skrze samostatnou aplikaci. Mobilní aplikace propojí všechny chytré hlavice stejné značky ve vaší domácnosti a umožní vám nastavovat teplotu na každé zvlášť. Stejně jako u chytrých termostatů i v tomto případě lze skrze aplikaci vytvářet rutiny a plánovat vytápění dlouhodobě dopředu. Nezapomeňte, že chytré termostatické hlavice samozřejmě fungují zcela bezdrátově, a proto je potřeba jednou za čas vyměnit AA baterie.

TIP: Mezi populární modely chytrých termostatických hlavic s přímou podporou Apple HomeKit patří například Netatmo Radiator Valves nebo EVE THERMO3.

Dnes nejčtenější

.