Zavřít reklamu

Samsung Galaxy Tab 3 Lite je prvým tohtoročným tabletom z dielne Samsung. Jedná sa pritom o tablet zo série low-cost zariadení, čo mimo iného dokazuje aj jeho cena – 159€ za WiFi model a 219€ za model s podporou 3G. Nový Tab 3 Lite vo verzii WiFi (SM-T110) sa dostal aj do našej redakcie a po pár dňoch používania prinášame vlastné dojmy z jeho používania. Ako sa Tab 3 Lite odlišuje od štandardného Galaxy Tab 3 a aký to má vplyv na jeho používanie? Na to nájdete odpoveď v našej recenzii.

Dizajn je prvá vec, ktorú si všimnete po jeho vybalení a preto si myslím, že by bolo vhodné začať práve ním. Samsung Galaxy Tab3 Lite, navzdory svojmu „lacnejšiemu“ pomenovaniu je v skutočnosti veľmi pekný. Na jeho tele sa nenachádzajú žiadne kovové diely (pokiaľ nepočítame rámček zadného fotoaparátu) a preto jeho biela verzia pôsobí, akoby bola vyrobená z jediného kusu. Narozdiel od klasických verzií Galaxy Tab3 Samsung prispôsobil vzhľad Tab3 Lite ostatným tabletom pre rok 2014 a tak na jeho zadnej strane nájdeme koženku, ktorá je veľmi príjemná na dotyk a debutovala pri Galaxy Note 3. Koženka je podľa mňa veľmi dobrý materiál a dodáva tabletom prémiový nádych. Má však aj svoje nevýhody a kým je tablet úplne nový, počítajte s tým, že sa veľmi kĺže a tak sa pri nešikovnom pohybe rukou môže stať, že tablet spadne zo stola. Myslím si však, že tento problém sa pri dlhodobom používaní vytratí. Pokiaľ tablet držíte v rukách a používate ho, spomínaný problém sa neprejaví vôbec.

Otvor pre microUSB sa nachádza na ľavom boku tabletu a je šikovne ukrytý pod umelohmotnou krytkou. Po bokoch tabletu tiež nájdeme tlačítka pre odomknutie tabletu a zmenu hlasitosti. Reproduktor sa nachádza na zadnej strane tabletu a spolu s ním sa tu nachádza 2-megapixelový fotoaparát. Predný fotoaparát tu však nenájdete, čo považujem za nevýhodu, keďže som aktívnym užívateľom Skype.

Fotoaparát

Aká je kvalita fotoaparátu? Už z názvu Lite vyplýva, že sa jedná o lacnejší stroj a tak je treba počítať s lacnejšími technológiami. Práve preto na zadnej strane nachádza 2-megapixelový fotoaparát, čo je v konečnom dôsledku poznať na výsledných fotkách. Jedná sa totiž o fotoaparát, aký sa nachádzal v telefónoch pred 5 rokmi, čo je vidieť aj na rozmazaní fotiek pri ich priblížení alebo pri sledovaní na väčšej obrazovke. Pri fotoaparáte máte možnosť zvoliť si, v akom rozlíšení chcete fotiť. Na výber sú 2 megapixely, 1 megapixel a nakoniec staré rozlíšenie VGA, čiže 640 × 480 bodov. Fotoaparát tu teda považujem skôr za bonus, ktorý môžete použiť, keď je to treba. O náhrade za mobilný fotoaparát sa vôbec nedá hovoriť.

Čo však môže potešiť niektorých ľudí je to, že tablet dokáže robiť panoramatické zábery. Narozdiel od ostatných zariadení, režim panorámy vám pri Galaxy Tab3 Lite umožní robiť 180-stupňové zábery miesto 360-stupňových. Zábery nie je možné zaostriť a tak závisí len na osvetlení, ako bude vyzerať konečná kvalita. Pokiaľ na objekty v pozadí svieti slnko a vy ste v tieni, treba počítať s tým, že na výslednej fotke budú osvietené. Určite však zamrzí absencia prednej kamery, ktorá by sa na takomto tablete hodila viac, ako zadná kamera. Tablet pôsobí ideálne na telefonovanie cez Skype, bohužiaľ kvôli tomu, že Samsung šetril na nesprávnom mieste, sa budete musieť zdržať videohovorov.

Displej

Samozrejme, kvalita fotiek závisí aj od toho, ma akom displeji ich sledujete. Samsung Galaxy Tab3 Lite obsahuje 7-palcový displej s rozlíšením 1024 x 600 pixelov, čo je rovnaké rozlíšenie, aké sme videli dávnejšie pri netbookoch. Toto rozlíšenie síce nie je najvyššie, je však veľmi dobré a text na ňom je ľahko čitateľný. Displej sa ovláda veľmi ľahko a človek si naň celkom rýchlo zvykne. To má na svedomí mimo iného aj klávesnica od Samsungu, ktorá je perfektne optimalizovaná pre obrazovku Galaxy Tab 3 Lite a dokonca sa ovláda lepšie, než klávesnica na konkurenčnom iPade mini. K tomu sa však dostaneme neskôr. Samotný displej je síce ľahko čitateľný, má však muchu a to v podobe menšieho pozorovacieho uhlu. Pokiaľ sa na displej pozeráte zospodu, potom môžete rátať s tým, že farby budú horšie a tmavšie, zatiaľ čo pri pozorovaní zvrchu budú také, aké by mali byť. Displej je celkom jasný, no ako to už u tabletov býva, pri priamom svetle sa tablet používa horšie aj pri maximálnom jase.

Hardvér

O spracovávanie obrazu sa stará grafický čip Vivante GC1000. Ten je súčasťou čipovej sady, ktorá pozostáva z dvojjadrového procesoru na frekvencii 1.2 GHz  a 1 GB RAM. Z vyššie uvedených špecifikácií ste už mohli vytušiť, že sa práve ideme pozrieť na hardvér. V čase, keď špičkové telefóny a tablety ponúkajú 4- a 8-jadrové procesory, prichádza low-cost tablet s dvojjadrovým procesorom. Ako som si mohol skúsiť na vlastnej koži, tento procesor je dostatočne výkonný na to, aby ste s ním mohli na tablete vykonať bežné úlohy, ku ktorým patrí napríklad prehliadanie internetu, písanie dokumentov alebo hranie hier. No napriek tomu, že výkon tabletu nie je zrovna najvyšší, prekvapila ma jeho plynulosť pri hraní Real Racing 3. Človek by pri takomto titule čakal, že na Tab3 Lite nebude fungovať alebo bude sekať, no opak je pravdou a hranie takejto hry šlo celkom bezproblémovo. Samozrejme, pokiaľ si v hrách odmyslíme dlhšie načítavacie časy. Taktiež je treba počítať s kompromismi v grafickej kvalite a tak by som povedal, že Real Racing 3 tu beží na nízkych detailoch. Za akúsi nevýhodu tohto tabletu považujem 8 GB vstavané úložisko, to však Samsung veľmi dobre kompenzuje.

Softvér

Už pri prvotnom nastavení vám totiž Samsung ponúkne možnosť pripojiť tablet k vášmu Dropboxu, vďaka čomu získate 50 GB bonus na dva roky. V prepočte sa pritom jedná o bonus v cene okolo 100€ a pokiaľ ste používateľom Dropboxu, Samsung vám prakticky predá tablet za 60€. Tento veľmi príjemný bonus je možné rozšíriť ešte ďalším spôsobom a to pomocou pamäťovej karty. Na ľavom boku tabletu sa nachádza otvor pre microSD karty, kam je možné osadiť kartu s kapacitou do 32 GB. A verte tomu, že v budúcnosti tieto dve úložiská budete potrebovať. Len vďaka samotnému systému máte z 8 GB úložiska k dispozícii len 4,77 GB voľného miesta, pričom zvyšok zaberá Android 4.2, nadstavba Samsung TouchWiz a prídavný softvér, ku ktorému patrí aj Dropbox a Polaris Office.

Samotné rozhranie je celkom jednoduché na používanie a naučíte sa ho používať behom pár minút, keď ste vo svete tabletov a smartfónov noví. Čo by som však skritizoval je to, že vďaka nadstavbe sa tu nachádza niekoľko duplicitných aplikácií. Ďalšie aplikácie je možné získať z obchodov Google Play a Samsung Apps, z osobnej skúsenosti však viac softvéru nájdete v univerzálnom obchode od Google. Z hľadiska softvéru by som chcel nakoniec ešte raz pochváliť Samsung za klávesnicu, ktorá sa na 7-palcovom tablete ovláda skutočne skvelo. Z neznámeho dôvodu sa na nej ale nenachádza mäkčeň a výkričník a preto musíte takéto písmená zadávať podržaním základnej formy daného písmena.

Batéria

Softvér a hardvér majú dokopy vplyv na jednu vec. Na batériu. Galaxy Tab 3 Lite obsahuje vstavanú batériu s kapacitou 3 600 mAh, ktorá by mala podľa oficiálnych slov vydržať až 8 hodín prehrávania videa na jedno nabitie. Osobne sa mi podarilo batériu vybiť po zhruba 7 hodinách kombinovanej činnosti. Okrem pozerania videí a surfovania po internete som si teda na tablete zahral aj nejaké hry. Väčšinou sa ale jednalo o hry oddychovejšieho a závodného charakteru, pričom najviac ma prekvapila plynulosť Real Racing 3 na tomto tablete. Grafika síce nie je najpokročilejšia, na druhú stranu je to dobré znamenie do budúcnosti, že si na tablete zahráte aj niektoré ďalšie tituly.

Verdikt

Od finálneho verdiktu nás delilo 1 200 slov. Zhrňme si teda, čo treba a čo netreba očakávať od Samsung Galaxy Tab 3 Lite. Nový tablet spoločnosti Samsung sa môže pochváliť veľmi pekným, čistým a jednoduchým dizajnom, s ktorým to však Samsung trochu prehnal na prednej časti. Na nej sa totiž vôbec nenachádza fotoaparát, ktorý by tu mal veľké uplatnenie, namiesto toho môžete robiť fotky zadným, 2-megapixelovým fotoaparátom. Pomocou neho môžete tiež nahrávať videá, bohužiaľ tie sú len v rozlíšení VGA a tak na túto možnosť veľmi rýchlo zabudnete. Prekvapí kvalita displeja, ktorá síce nie je najvyššia, zato text je na nej veľmi dobre čitateľný. Farby sú také, aké by mali byť, ale len pri správnych pozorovacích uhloch. Čo môže vyvolať kritiku je absencia väčšieho úložiska, to však Samsung bohate kompenzuje microSD kartami a 50 GB bonusom na Dropboxe na dva roky. O úložisko je teda postarané, keďže sa v praxi jedná o bonus vo výške okolo 100€. Nakoniec, výdrž batérie nie je najvyššia, ale ani najnižšia. Bohate vystačí na celodenné používanie a pokiaľ teda budete používaniu tabletu venovať len pár hodín denne, nebude problém nabíjať ho až po 2 či 3 dňoch.

Samsung Galaxy Tab 3 Lite (WiFi, SM-T110) je možné zakúpiť už od 119€ alebo 3 200,- Kč

Za fotografie ďakujem v mene Samsung Magazine nášmu fotografovi Milanovi Pulcovi

Dnes nejčtenější

.