Zavřít reklamu

Galaxy Tab SSamsung po niekoľkých rokoch predstavil nové tablety s AMOLED displejom a pretože chcel zdôrazniť, že chce ponúknuť to najlepšie na trhu, tablety nazval ako Galaxy Tab S. Ponúka však to najlepšie, alebo je ešte veľa veci, ktoré by mala spoločnosť z Južnej Kórei zlepšiť? Na to sme sa pokúsili nájsť odpoveď v uplynulých dňoch, kedy sa nám do redakcie dostala vzorka Galaxy Tab S 8.4, s rovnakými parametrami ako 10,5-palcový model a podporou mobilných sietí.

Navyše, vďaka nášmu sesterskému webu Letem světem Applem sme mohli tablet porovnať s jeho najhlavnejším konkurentom, ktorým je v tomto prípade iPad mini s Retina displejom.

Dizajn

Z hľadiska dizajnu nie je o čom pochybovať. Po vybalení držíte v rukách jeden z najtenších tabletov v súčasnosti a rozhodne vás prekvapí, že aj napriek takejto tenkosti sa tablet drží v ruke pohodlne. Zadná strana je už tradične tvorená perforovaným plastovým krytom, na ktorom sa teraz nachádza iná schéma dierok, než na Galaxy S5 a jeho derivátoch. To ale nijak neprekáža a v skutočnosti pôsobí nerovný povrch veľmi príjemne, skoro ako keby sa človek držal skutočnej kože. Nerovný povrch je ale zároveň vec, ktorú musím z určitého hľadiska skritizovať. Ak si spomínate na správy, potom mali určité celulárne modely Galaxy Tab S s procesorom Exynos problém s rôznymi vypuklinami na povrchu. A práve táto verzia sa dostala k nám do redakcie. Vypukliny sú bohužiaľ v určitých uhloch naozaj viditeľné a keď si človek prejde prstom po povrchu, potom môže tieto vypukliny cítiť. Pri bežnom držaní však tieto vypukliny necíti, aj keď ide o estetickú vadu. Stále však ide len o problém týkajúci sa celulárneho modelu SM-T705 a ostatné modely tento problém nemajú. Neoddeliteľnou súčasťou dizajnu Galaxy Tab S je potom zlatý rámček, ktorý vyzerá v kombinácii s bielym telom naozaj nádherne a v redakcii sme sa dokonca zhodli, že tentoraz Samsung tromfol pánov z Cupertina a ich hliníkový iPad. Navyše, tablet je pocitovo aj fyzicky ľahší než iPad mini a pritom ponúka high-end hardvér! Alebo má ponúkať?

Galaxy Tab S

Hardvér

Model, ktorý sme mali na recenziu, disponoval procesorom Exynos 5 Octa, 2 GB RAM a grafickým čipom Mali-T628. Toto znie na papieri celkom pekne, no realita je inde a v našom benchmarku sa darilo Galaxy Tabu S výrazne horšie, než Galaxy S5 a Galaxy Note 3. Skóre, ktoré tento tablet získal, je 29 665 a teda tablet neprekonal ani hranicu 30 000 bodov. V oblasti procesoru potom naozaj pocítite, že nejde o žiadneho kremíkového Schumachera. Na nižšom výkone, ktorý pocítite v podobe občasného sekania alebo znovunačítania widgetov v TouchWiz, sa ale môže podieľať displej so skutočne vysokým rozlíšením. Tablet má rozlíšenie 2560 x 1600 bodov, tentoraz pri 359 ppi.

Galaxy Tab S benchmarkGalaxy Tab S benchmark

Displej

Nami recenzovaný model mal 8.4-palcový displej s rozlíšením 2560 x 1600 bodov. Toto rozlíšenie je ale rovnaké aj u väčšej 10.5-palcovej verzie, ktorá sa odlišuje prakticky len veľkosťou a o trochu menšou hustotou pixelov. Ako ale pôsobí Super AMOLED displej na obrazovke tabletu? Prvýkrát po niekoľkých rokoch? Odpoveď je nasledujúca: Je vidieť, že Samsung mieri so svojimi displejmi k poskytnutiu dokonalého zážitku a tomu pri nových tabletoch napomáha obzvlášť novinka v podobe technológie Adapt Display, ktorá na základe okolitého osvetlenia vyhodnotí, ako by mal displej v tejto chvíli pôsobiť – vie tak určiť napríklad teplotu farieb a osobne som si párkrát všimol, že tablet zmenil odtiene priamo pred mojimi očami. Väčšinou to bolo ale len v prípadoch, kedy som sledoval výhradne zmeny na displeji a nie pri používaní ako takom.

Real Racing 3

Pri bežnom používaní si všimnete len nádherné farby, ktoré pôsobia skvelo pri hraní hier aj pri sledovaní videa a taktiež vás poteší hustota pixelov, ktorá je dostatočne vysoká na to, aby človek nevedel rozoznať jednotlivé body. Toto je výhodou obzvlášť v prípade, že na obrazovke čítate text, ktorý tu pôsobí, ako keby bol na plagáte. Ďalšou výhodou displeja na Galaxy Tab S je jeho zo… Displej nijak nemení farby pri pohľade z rôznych uhlov a tak displej nijak nezaostáva oproti konkurencii. Kvôli jeho „nalepeniu“ na prednom sklíčku tiež môžeme vidieť, že je veľmi jasný, no pri manuálnom nastavení môže byť veľmi tmavý. Dokonca tak, že budete mať pocit, že sa tablet vybil. A tým sa zároveň dostávame k ďalšiemu bodu.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 vs iPad mini

Batéria

Ak ide o výdrž batérie, potom treba brať do úvahy, že Samsung vyrobil tablet, ktorý je extrémne tenký a ponúka veľmi vysoké rozlíšenie obrazovky. A toto sa odráža aj na výdrži batérie, ktorú môžeme v prípade Galaxy Tab S 8.4″ klasifikovať ako celodennú. Pri bežnom používaní budete dávať tento tablet na nabíjačku každý večer presne tak ako telefón, pri menej intenzívnom používaní potom tablet vydrží viac. Ak by ste ho mali ale zapnutý bez prestávky, potom ho je treba dať na nabíjačku už po 4-5 hodinách. Hlavnou činnosťou, ktorú som na tablete počas recenzovania prevádzkoval, bola práca s internetom a popri tom som si vyskúšal zahrať nejaké tie hry, napísal dokumenty a skúšal fotografovať. No a samozrejme som nejaký čas strávil sledovaním Dva a pol chlapa, aby som videl, ako vyzerajú filmy/seriály na obrazovke tabletu. V ohľade výdrže batérie je na tom teda Galaxy Tab S 8.4″ horšie, než ostatné modely. Je však možné, že u Galaxy Tab S 10.5″ bude výdrž batérie dlhšia. Stále je tu však po ruke režim Ultra Power Saving Mode, ktorý pomôže zvýšiť výdrž tabletu vtedy, keď to potrebujete. V tomto režime môžete na tablete robiť to isté čo na Galaxy S5 a iných modeloch. Konkrétne tu môžete prehliadať internet, telefonovať, posielať SMS správy alebo si sem pridať 3 ďalšie aplikácie, ktoré budete potrebovať. Ich ponuka je však obmedzená.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 vs iPad mini

Fotoaparát

Fotoaparát je na tablete celkom zvláštna vec. Nie, že by sa nedalo tabletom fotiť, avšak nemyslím si, že je fotoaparát na Galaxy Tab S zrovna ten najlepší. Už môj prvý zážitok s fotením bol taký, že pri snahe o otvorenie aplikácie došlo k zamrznutiu celého systému a človek bol nútený čakať, než tablet začne reagovať. Tento problém bol však naozaj len prvotný a odkedy som reštartoval tablet, potom sa už problém vôbec neprejavil. Aké mám ale zážitky s fotením pomocou Galaxy Tabu S? Viacmenej zmiešané. Tablet ponúka 8-megapixelový fotoaparát s LED bleskom, čo je fotoaparát, ktorým dnes disponujú skôr zariadenia strednej triedy, než high-end. To však u tabletov príliš nevadí, na fotenie dnes človek predsa len používa inú aparatúru. Fotoaparát je však na tom dobre, no pri náhlom odkrytí šošovky môže človek vidieť modrasté farby, ktoré zmiznú asi za 1-2 sekundy. Je jasné, že toto je chyba, avšak keď stihnete rýchlo zareagovať, potom môžete spraviť fotografie s modrým nádychom, ktoré môžu v niektorých prípadoch vyzerať zaujímavo.

Samsung Galaxy Tab S camera testSamsung Galaxy Tab S camera test

Samsung Galaxy Tab S 8.4

Galaxy Tab S 8.4″ versus iPad mini s Retina displejom

Už keď Samsung pripravoval Galaxy Tab S, bolo jasné že tým pripravuje odpoveď na iPad a chcel odpovedať tým, že ponúkne najlepší displej a najnovšie technológie. Podarilo sa mu to  však? V niektorých ohľadoch určite – nový Galaxy Tab S disponuje displejom a dizajnom, ktorý nám prišiel v redakcii lepší než ten na iPade. Dôvod? Dierkovaný kryt kombinovaný so zlatým rámčekom má niečo do seba a toto z neho robí niečo, čo pôsobí viac prémiovo, než jednoducho. Problémom však môže byť, že sa všetky tlačidlá nachádzajú na jednej strane a tak sa môže niekoľkokrát omylom stať, že človek miesto zvýšenia hlasitosti zhasne obrazovku a musí tak odznovu načítavať video, ktoré mal pustené na YouTube. Na zadnej strane sa potom nachádza dvojica otvorov, ktoré slúžia na to, aby do nich človek pripevnil klávesnicu alebo obal.

Samsung Galaxy Tab S 8.4

Z hľadiska displeja je tiež víťazom Galaxy Tab S, ktorý vďaka AMOLED technológii ponúka výrazne živšie farby, je jasnejší a na priamom svetle sa číta lepšie. Za toto môže Galaxy ďakovať aj tomu, že jeho displej je oveľa bližšie ku sklíčku než displej na iPade mini. Displej s pomerom strán 16:9 je vhodnejší na zábavu, avšak pri snahe o produktivitu vyzerá byť lepší displej s pomerom strán 4:3, čiže displej iPadu. Diskutabilné je rozloženie reproduktorov. Galaxy Tab S ponúka stereo reproduktory, pričom tie sa nachádzajú na ľavej časti horného a dolného rámčeka. Pri hraní hier alebo inej činnosti sa však viackrát stretnete s tým, že rukami zakryjete oba reproduktory a tak by bolo zrejme lepšie, keby boli reproduktory umiestnené na dolnom rámčeku, tak ako to vidíme na iPade. Z hľadiska výkonu je však iPad jasným víťazom, čo potvrdzuje nielen rýchlejšie spúšťanie aplikácií, ale najmä fakt, že rozhranie TouchWiz pôsobilo celkovo pomalšie na Galaxy Tab S, než pôsobil systém iOS na iPade. Podobne víťazí iPad aj v ohľade výdrže batérie, kde Galaxy Tab ponúka výdrž na úrovni telefónu, zatiaľ čo iPad môže vydržať nekoľko dní.

Galaxy Tab S lockscreen

VERDIKT

Samsung Galaxy Tab S 8.4″ je vo svojej podstate ukážkou toho, ako vzniká nová produktová séria. Prvá generácia Galaxy Tab S 8.4″ prichádza so špičkovým dizajnom. Samsung sa nezabudol podpísať pod svoje dielo a tak na zadnej strane nájdeme plastový dierkovaný kryt s imitáciou kože, ktorý sa drží veľmi pohodlne a na môj vkus lepšie, než keby to mal byť iba hliník alebo obyčajný rovný plast. Bočný rámček má zlatú farbu, ktorá sa snaží zakryť skutočnosť, že je tablet plastový a je pravda, že táto farba dodáva tabletu naozaj prémiový look. Obzvlášť zaujímavo to vyzerá u bielej verzie, ktorú sme mali na recenziu. Po hardvérovej stránke je však vidieť, že si displej s vysokým rozlíšením vypýta svoju daň a to uvidíte napríklad na plynulosti prostredia TouchWiz. Sem-tam sa uňho môže stať, že niektoré widgety budú znovu načítané. Aplikácie však vyzerajú na AMOLED displeji úžasne a to platí nielen o ostrosti (predsa len, rozlíšenie 2560 x 1600 bodov spraví svoje), ale aj o farbách. Je vidieť, že technológia je pokročilá a farby tu vyzerajú naozaj skvelo. Veľmi pekne to vyzerá aj v hrách, no pri takých hrách ako je Real Racing 3, môžete zaznamenať sekanie presne tak ako ja.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 vs iPad mini

Samsung Galaxy Tab S 8.4″ nakoniec prináša funkcie, ktoré si nájdu uplatnenie v korporátnej sfére. Tu si môžu užívatelia nastaviť snímač odtlačkov prstov, s pomocou ktorého sa môžu dostať do tabletu, do svojho súkromného priečinku alebo v neposlednom rade do svojho profilu. Galaxy Tab S totiž podporuje viac účtov. U jednotlivých účtov môže potom správca tabletu zvoliť, aké aplikácie môžu používať jednotliví užívatelia. Tí sa môžu do svojich profilov prihlásiť jednoducho, na zamknutej obrazovke stačí kliknúť na ikonku v pravom hornom rohu a už len potvrdia prihlásenie snímačom odtlačkov prstov. Na čo je teda tento tablet najvhodnejší? Svoje využitie si nájde v korporátnej sfére a u ľudí, ktorí používajú tablet len na základné konzumné činnosti, medzi ktoré v tomto prípade patrí sledovanie filmov na cestách, práca s internetom, písanie dokumentov. Alebo hranie hardvérovo menej náročných hier. Verzia s LTE/3G nakoniec podporuje možnosť telefonovať a odpisovať na SMS správy, vďaka čomu môžu mať jej užívatelia dve zariadenia v jednom.

Samsung Galaxy Tab S 8.4 vs iPad mini

Dnes nejčtenější

.