Zavřít reklamu

Každý z nás určite používa počítač alebo notebook a väčšina má v nich nainštalovaný nejaký antivírusový program. V dnešnom kybernetickom svete internetu je to veľmi rozumné riešenie. No každým dňom sa čoraz viac dostávajú do popredia mobilné zariadenia ako sú smartfóny a tablety. Je ale potrebné chrániť aj tieto zariadenia? Najčastejší druh vírusu je malware, pod ktorý spadajú napríklad trójsky kôň, červy, spyware, adware atď. Nižšie si ich trocha opíšeme, a potom sa zameriame na ochranu pred nimi.

Malware

Je typ obťažujúceho alebo škodlivého softvéru, ktorý má za úlohu zaistiť útočníkovi tajný prístup do vášho zariadenia. Malware sa najčastejšie šíri cez internet a e-mail. Aj napriek zariadeniam chráneným anti-malwarovým softvérom sa dostáva prostredníctvom napadnutých webových stránok, skúšobných verzií hier, hudobných súborov, rôznych programov alebo iných zdrojov. Práve sťahovanie hier a aplikácií z neoficiálnych zdrojov je hlavným dôvodom, prečo sa do vášho zariadenia „nasťahuje“ nejaký škodlivý obsah. Výsledkom môžu (ale nemusia) byť automaticky otvárané okná, rôzne aplikácie, ktoré ste si sami ani neinštalovali atď.

Trójsky kôň

Tento typ vírusov je najčastejšie používaný počítačovými pirátmi. Vďaka takejto infiltrácií škodlivého obsahu môžete neprajníkom sprístupniť dôverné informácie bez vášho vedomia. Trójsky kôň zaznamenáva napríklad stlačenia kláves a súbor so záznamom posiela autorovi. Takto sa dá veľmi ľahko získať prístup k vaším fóram, sociálnym sietiam, úložiskám atď.

Červy

Červy sú samostatné programy, ktorých hlavným znakom je rýchle šírenie svojich kópií. Tieto kópie sú schopné okrem svojho ďalšieho replikovania spustiť aj nebezpečný zdrojový kód. Najčastejšie sú tieto červy rozosielané prostredníctvom emailov. Často sa vyskytujú v počítačoch, no môžete sa s nimi stretnúť už aj v mobilných telefónoch.

 

Pár krokov pre odstránenie malware

Základným vodítkom, či sa jedná o napadnutie systému škodlivou aplikáciou, je zodpovedanie si pár jednoduchých otázok:

  • Začali problémy po tom, čo som si stiahol nejakú aplikáciu alebo súbor?
  • Inštaloval som programy z iného zdroja ako Obchod Play alebo Samsung Apps?
  • Klikol som na reklamu alebo dialógové okno, ktoré ponúkali stiahnutie nejakej aplikácie?
  • Nastávajú problémy len pri konkrétnej aplikácií?

Odinštalovanie škodlivého obsahu nemusí byť vždy jednoduché. Dobre prepracované aplikácie totiž dokážu zamedziť svoje odstránenie cez systémové nastavenie. Bezpečnostní experti síce doporučujú obnovu výrobných nastavení, no čoraz častejšie sa stretávame s tým, že nie je potrebné vykonávať až takéto zásahy.

Asi najjednoduchšou voľbou je nainštalovanie antivírusu alebo anti-malwaru, ktorý vám zariadenie prehľadá a zistí, či sa v ňom nachádza nejaká hrozba. Keďže aplikácií na odstránenie vírusov je nespočetne veľa, bude ťažké si vybrať tu pravú. S tým si netreba veľmi lámať hlavu, lebo skoro všetky aplikácie majú rovnaké nástroje. Rozdiely môžme nájsť vo vírusových databázach alebo odstránení viacerých typov vírusov. Pokiaľ siahnete po overených vývojároch, tak určite nespravíte chybu.

Ak by ani aplikácie na odstránenie problémov nepomohli, tak už veľa možnosti pre nápravu neostáva. Skoro 100% riešením je vykonať obnovu továrnych nastavení, kedy sa odstránia všetky súbory zo zariadenia. Určite si pred tým nezabudnite zálohovať vlastné dáta.

Keďže svet hekerstva stále napreduje, môže sa stať, že zariadenie ostane natrvalo poškodené a pomôže už len výmena základnej dosky. Bežní smrteľníci by nemali byť takto postihnuteľní. No prevenciu nikdy netreba podceňovať.

Android malware FB

Dnes nejčtenější

.