Zavřít reklamu

Zdá se, že dlouholetá soudní bitva mezi Samsungem a americkým Applem je u konce. Jihokorejský gigant z ní však rozhodně dobře nevyšel. Po jeho několika úspěšných odvoláních, kterými se snažil dokázat, že vyměřené odškodné, které měl Applu vyplatit, je nepřiměřeně vysoké, totiž spadla klec. Jihokorejský gigant tak musí svému sokovi vyplatit na 539 milionů dolarů. 

Celý spor začal prakticky již v roce 2010, kdy Samsung podle Applu ukradl značnou část jeho designových patentů a použil je na své smartphony. Tím však jablečnou společnost, která přišla v té době se svým způsobem revolučním designem jak přístroje, tak i uživatelského rozhraní, značně poškodil. Není se tak čemu divit, že jej Apple hnal před soud, kde po něm chtěl tučné odškodné.

Horší varianta

Zajímavé je, že odškodnému se Apple příliš nebránil a snažil se spíš výrazně hýbat s jeho výší. Hlavní spor se točil kolem toho, zda odškodné vypočítat z celkové ceny prodaných smartphonů porušujících patent či jen z ceny komponentů, které patent porušily. Druhá varianta by totiž byla samozřejmě pro Samsung mnohem příjemnější. To se ale nakonec nepodařilo a Americký odvolací soud rozhodl, že má svému sokovi zaplatit výše zmíněnou částku, která právě na celkovou cenu smartphonů porušujících patenty přihlíží.

Ačkoliv je jasné, že nebude zaplacení této částky pro Samsung nikterak zničující, nepříjemnost to určitě je. Tímto sporem byl totiž vytvořen precedens, o který by se mohly v budoucnu opřít některé společnosti žalující Samsung za podobné věci. Ve výsledku by tak mohl Samsung přijít o mnohem více než “jen” o půl miliardy dolarů. 

Samsung-vs-Apple

Dnes nejčtenější

.