Zavřít reklamu

Aplikace PhoneMaps vznikla jen za jediným účelem. Pokud jste zapáleným turistou či cykloturistou, určitě byste měli nyní zbystřit. PhoneMaps je totiž aplikace, která nabízí mapy – ale ne jen tak ledajaké mapy. Jedná se o aplikaci, pomocí které si můžete jednoduše zobrazit turistické a cykloturistické mapy, a to z celého světa. Pokud žijete zdravým životním stylem, s pohybem jdete ruku v ruce a místo Coca Coly si raději uděláte ovocné smoothie, určitě si přečtěte tuto recenzi až dokonce. Aplikace se stane užitečným pomocníkem pro nejednoho turistu.

S PhoneMaps máte svět jako na dlani

Jak už jsem zmínil v úvodu, celá tato aplikace se točí okolo turistiky a cykloturistiky. Co hned na začátek zmíním je to, že celá tato aplikace je zdarma a nemusíte ji platit. Sice se v ní zobrazují reklamy, ale i vývojáři aplikací musí z něčeho žít. Pokud jsou pro vás reklamy otravné a pro skrytí reklam jste ochotní si zaplatit malou částku, která představuje směšných 99 korun za rok, můžete tak učinit. Zbavíte se reklam a ještě k tomu podpoříte vývojáře.

Další skvělou vlastností aplikace PhoneMaps je to, že nabízí mapy offline. To znamená, že v případě, kdy vyrazíte do terénu, nemusíte se připojovat k internetu. Stačí, abyste si předem stáhli určitý úsek přímo do paměti zařízení a kdykoliv to bude třeba, i bez signálu, si mapu můžete zobrazit. Právě tato funkce je klíčovou vlastní aplikace. V dnešní době si právě za offline mapy musíte zaplatit, to ale v mapách PhoneMaps neplatí. Vše je naprosto zdarma.

Jak je to s mapami?

U dostupných map ještě zůstanu – pokud se v turistických a cykloturistických mapách vyznáte, určitě váš potěší skutečnost, že aplikace PhoneMaps nabízí jak vektorové mapy celého světa, tak rastrové mapy pro Českou a Slovenskou republiku s názvem SHOCart (můžete je znát z portálu cykloserver.cz). Jak už jsem několikrát zmínil, i tyto rastrované mapy jsou součástí aplikace a nezaplatíte za ně ani korunu.

Offline mapám jsem se rozhodl věnovat ještě jeden zvláštní odstavec. Mapy, které jsou offline, zcela jistě jakožto turisté oceníte. Ušetříte baterii, protože nebudete závislí na Wi-Fi či mobilních datech, které vycucávají baterii vysokým tempem… navíc k tomu, pokud se vám nechce s sebou na túru tahat powerbanka, hodí se každé ušetřené procento baterie. A jak tedy tyto offline mapy stáhneme do zařízení, abychom je mohli používat? To si ukážeme v dalším odstavci.

Jak jednoduše stáhnout offline mapy do zařízení

V případě, že se rozhodnete pro stažení map přímo do vašeho zařízení, je postup velice jednoduchý. Otevřeme si menu aplikace a zvolíme hned první možnost, a to kolonku Mapy. Po rozkliknutí této možnosti se celá mapa přiblíží a vytvoří na ní jakousi „mřížku“ v podobě malých čtverečků. V každém čtverečku se poté zobrazí, kolik místa bude zabírat ve vašem zařízení a také, zda-li je zrovna tento úsek stažen, nebo nikoliv. Takto si můžeme naklikat tolik čtverečků, kolik jen chceme – limitovat nás bude pouze místo v úložišti našeho zařízení. Pokud se budeme chtít přepnout do offline módu, stačí jej jednoduše zapnout v menu – pomocí switche s nízvem Offline mód.

Plánování trasy

Pokud je zrovna venku hezky a vy nemáte do čeho píchnout, jedním z nejlepších řešení je sport – v tomto případě tedy turistika či cykloturistika. Před tím, než ale někam vyrazíte, byste si měli naplánovat trasu. A přesně k tomu slouží aplikace PhoneMaps, která vám s plánováním pomůže. Stačí si jednoduše v menu zvolit možnost Plánování trasy a zvolit si začátek společně s cílem trasy. Samozřejmě, pokud se rozhodnete si výlet prodloužit, můžete si také zadat, přes jaká místa chcete projet. Po naplánování a vybraní trasy si můžete zobrazit její info – tzn. délku, jak dlouho vám ti zabere a nebo například převýšení celé trasy.

Uložení trasy

Veškeré naplánované trasy si samozřejmě můžete i uložit, abyste se k nim mohli kdykoliv v budoucnu vrátit. V případě, že nějakou trasu naplánujete, najdete ji v menu v záložce Moje trasy. To samé platí i pro kolonku Moje body – pokud během vaší cesty přírodou naleznete nějaké zajímavé nebo okouzlující místo, které na vás působí pozitivní energií, můžete si ho jednoduše uložit. Po uložení se zobrazí v sekci Moje body a v případě, že se rozhodnete načerpat energii a sílu, můžete se na ono místo jednoduše pomocí mapy kdykoliv vrátit.

Záznam trasy

Trasám věnuji ještě jeden odstavec, konkrétně možnosti Záznam trasy. Jedná se o velice užitečný nástroj, který určitě budete chtít využívat. Pokud už jste vybavení na cestu, máte stažené offline mapy, dostatečně nabitý telefon a připravené správné boty, stačí, abyste spustili Záznam trasy. Jak už název napovídá, tento nástroj vás bude během túry sledovat a zakreslí, kudy jste dnes šli nebo jeli. Samozřejmě si i během záznamu můžete přidávat zajímavá místa do sekce Moje body nebo například fotit fotografie k určitým místům.

Předvádějte se se znalostmi z průvodců

Jedna z posledních možností, která se v aplikaci PhoneMaps nachází, jsou průvodci. Jedná se o jakési „mobilní encyklopedie“, které jsou rozdělené na tři druhy. První druh patří turistům, druhý cykloturistům a třetí klasickým lidem, kteří například vyrazili do nějaké destinace autem, ale před tím, než se k ní dostanou, by se o ní chtěli něco dozvědět. Veškeré průvodce (v době psaní článku jich bylo k dispozici přes 80) zobrazíme v menu v kolonce Průvodci. Pokud nás nějaký z průvodců zaujme, můžeme se po krátkém náhledu a ochutnávce rozhodnout pro jeho koupi. Veškeří průvodci, které si kdy zakoupíte, se poté zobrazí v menu v záložce Moji průvodci.

Závěr

V případě, že milujete přírodu ze všeho nejvíce a právě v ní se cítíte svěží a šťastní, myslím si, že je aplikace PhoneMaps přímo pro vás. Celá aplikace je totiž naprosto zdarma. Zobrazuje sice reklamy, ale ty ničemu nevadí. Navíc, pokud vás aplikace doopravdy zaujme a reklam byste se chtěli zbavit, stačí, abyste provedli nákup za 99 korun v nastavení aplikace a od reklam budete mít na rok pokoj. Offline mapy jsou to, co dělají aplikaci PhoneMaps výjimečnou od ostatních turistických a cykloturistických aplikací. Na závěr je důležité zmínit, že aplikace PhoneMaps je dostupná jak pro turisty s Androidím telefonem, tak pro turisty s telefonem od Applu. Pokud byste se je rozhodli pro jejich vyzkoušení, můžete tak učinit pomocí odkazů níže.

phonemaps_fb

Dnes nejčtenější

.