Zavřít reklamu

Komerční sdělení: Je váš počítač již staršího data a rychlostí zrovna neoplývá? Na vině bývá velmi často klasický pevný disk. Pokud se vám však nechce investovat nemalé peníze do jeho výměny, máme pro vás skutečně zajímavé řešení. Svůj počítač totiž můžete výrazně zrychlit i použitím něčeho daleko levnějšího. A co víc – zrychlení je vskutku výrazné.

Druhý dech svému stroji můžete dodat cachovací pamětí Intel Optane Memory s technologií 3D XPoint, která dokáže hotové zázraky. Za velmi příznivou cenu totiž dokáže váš pomalý HDD disk vybičovat až k rychlosti klasických SSD disků. Princip jejího fungování je přesto vcelku jednoduchý. Velmi zjednodušeně se dá říci, že Intel Optane Memory je rychlou vyrovnávací, nebo chcete-li cachovací, pamětí, která umožňuje ukládání nejpoužívanějších aplikací v počítači, díky čemuž lze celkově počítač výrazně zrychlit a to skutečně ve všech jeho zákoutích. Pokud je váš počítač osazený klasickým plotnovým diskem, můžete se při použití Intel Optane Memory těšit například na pětkrát rychlejší spuštění mailových klientů či webového prohlížeče, třikrát rychlejší vyhledávání souborů v systému. Milovníky her pak potěší výrazně rychlejší spouštění her, které se vám rozjedou zhruba o 65% rychleji než nyní.

Jak už jsme zmiňovali v úvodním odstavci, pořízení Intel Optane Memory vám může krom výrazného zrychlení počítače ušetřit i nemalé peníze. Představte si situaci, kdy vybíráte řekněme 1 TB disk do vašeho počítače. V případě klasického HDD vám vlasy hrůzou při pohledu na cenu vstávat určitě nebudou, u pohledu na cenovky u SSD disků se stejnou kapacitou by ale mohly. Jejich ceny jsou totiž řádově pětkrát vyšší, takže místo jednoho tisíce za HDD za ně zaplatíte klidně i více než pět tisíc korun. Právě použitím Intel Optane Memory se však této velké investici vyhnete. Pokud jí totiž HDD vylepšíte a dopřejete mu tak skutečně velkou vyrovnávací paměť s možností umístit do ní ty nejvytěžovanější aplikace, dostanete se skutečně téměř na výkon SSD. Samozřejmě, zcela stejných výkonů nedosáhnete, výrazné ušetření financí však za ten nepatrný rozdíl určitě stojí.

Tato skvělá vychytávka od Intelu je k dostání ve dvou kapacitách – 16 GB a 32 GB. Bohužel je tu malý háček. K bezproblémovému fungování je totiž potřeba poměrně nová hardwarová výbava. Tuto vychytávku si tak užijete pouze ve strojích s procesory Intel Kaby Lake a Coffe Lake. S procesory jinými si bohužel zatím paměti nerozumí.

Jelikož je toto řešení poměrně nové, zatím se masově v počítačích neobjevuje. Pokud byste se však rozhodli například pro nákup některého z herních počítačů Alza Gamebox, které má tento největší tuzemský obchod s elektronikou v nabídce, vězte, že v něm právě Intel Optane Memory naleznete. Stejně tak jej ale můžete najít například i v oblíbených All-In-One strojích, které jsou velmi často osazovány právě HDD. Skvělým příkladem je například Acer Aspire S24. Kdybychom pak chtěli zabrousit do světa notebooků, i zde má Intel Optane Memory své místo. Naleznete jej například v notebooku HP 15. Kompletní nabídku notebooků a stolních počítačů s Intel Optane Memory si můžete prohlédnout na stránkách Alza.cz.

Intel Optane memory SM

Dnes nejčtenější

.