Zavřít reklamu

Loňský veletrh IFA byl na nové příslušenství Samsungu poměrně bohatý. V první řadě se ukázaly hodinky Gear Sport, dále pak nová generce zcela bezdrátových sluchátek Gear IconX a nakonec i nový fitness náramek Gear Fit2 Pro. Zatímco Gear Sport jsme otestovali už před několika týdny (recenze zde) a na Gear IconX se teprve chystáme, tak náramek Gear Fit2 Pro jsme si již také vyzkoušeli, a tak vám v dnešním článku přinášíme jeho recenzi a celkové shrnutí, co se nám na něm líbilo a co naopak příliš ne. Pojďme tedy na to.

Design a balení

Náramku vévodí zahnutý Super AMOLED displej o uhlopříčce 1,5 palce a s rozlišením 216 × 432 pixelů. Pravou stranu těla náramku pak zdobí dvojce hardwarových tlačítek zpět a domů a také snímač atmosférického tlaku, který zde slouží k detekci přítomnosti vody a také jako výškoměr. Druhá strana je čistá, ale na spodku těla se nachází senzor srdečního tepu, která se zde ukrývá spolu s dvojicí pinů sloužících pro nabíjení náramku. Gumový řemínek je od těla náramku odjímatelný, což osobně vnímám jako výhodu, jelikož jej můžete kdykoli vyměnit za nový nebo designově odlišný kousek. Řemínek je kvalitně zpracovaný a ani po několikadenním nošení není na ruce nekomfortní. Naopak je vhodný i při nošení ve spaní, jelikož Fit2 Pro zvládá monitorovat spánek. Řemínek se utahuje klasickou kovou přezkou se zapínám a zajištěn je ještě gumovým jezdcem se zobáčkem, který zapadne do jedné ze zbývajících zdířek na náramku.

Balení neboli krabička se nese v duchu designu všech nejnovějších produktů od Samsungu z kategorie příslušenství a vypadá tedy poměrně luxusně. Uvnitř se kromě náramku s řemínkem skrývá jenom stručný ná vod a speciální nabíječka ve formě kolébky. Z kolébky ústí metr dlouhý kabel zakončený klasickým USB konektorem. Adaptér tak budete nuceni použít vlastní nebo nabíječku připojit k počítači.

Displej

Jak jste sami jistě už odtušili, hlavním ovládacím prvkem náramku je již zmíněný displej. U toho stojí za zmínku hned tři vlastnosti. V první řadě je schopný se automaticky rozsvítit v případě, že náramek zvednete směrem k očím. Bohužel to přináší i určitá negativa – náramek se samovolné rozsvěcí v noci a při řízení. Funkci však lze rychle a dočasně deaktivovat tím, že zapnete režim Nerušit.

V řadě druhé stojí za zmínku funkce, kdy displej můžete zhasnout tím, že jej zakryjete dlaní. Bohužel mi chybí přesně opačná funkce – možnost rozsvítit displej klepnutím. Právě její absence mi na náramku vadí asi ze všeho nejvíc. Škoda, možná se Samsungu povede ji přidat u další generace.

A nakonec je tu možnost nastavit si jas displeje na stupnici od 1 do 11, přičemž poslední zmiňovaná hodnota slouží při používání náramku na přímém slunci a po 5 minutách se automaticky vypne. Ruku v ruce s vyšším stupněm jasu klesá výdrž náramku. Osobně tedy mám nastavenou hodnotu 5, která je ideální jak při používání doma, tak i venku a zároveň je šetrná k baterii.

Samsung Gear Fit2 Pro max jas

Uživatelské rozhraní náramku

Android Wear byste v Gear Fit2 Pro hledali marně, protože Samsung pochopitelně vsadil na svůj operační systém Tizen. Nicméně není to vůbec na škodu – prostředí je plynulé, přehledné a náramku šité na míru. Po rozsvícení displeje se vám zobrazí hlavní ciferník, který shromažďuje všechny důležité informace od času, nachozených kroků a spálených kalorií až po aktuální srdeční tep a vystoupaná podlaží. Ciferník lze ale samozřejmě změnit, přičemž na výběr jich je celá tuna a další je možné si dokoupit.

Ukázky ciferníků:

Nalevo od ciferníku se ukrývá jen jedna stránka s notifikacemi z telefonu. Ve výchozím stavu jsou aktivována oznámení ze všech aplikací, ale lze je skrze spárovaný telefon omezit. Bohužel náramku chybí jakýkoli reproduktor, tudíž na příchozí hovory nebo nová oznámení jste upozorňování jen prostřednictvím vibrací.

Samsung Gear Fit2 Pro notifikace

Napravo od ciferníku je naopak několik stránek s podrobnějším přehledem jednotlivých naměřených údajů. Stránky lze přidávat, odebírat či měnit jejich pořadí a stejně tak si můžete přidat například počasí nebo určitý druh cvičení. Skrze náramek lze zaznamenávat i množství vypitých sklenic s vodou a dokonce i počet šálků kávy. Stránek si lze přidat maximálně osm.

Stránky napravo od ciferníku:

Tažením od horní hrany displeje se vysune ovládací centrum, kde dozvíte přesnou procentuální hodnotu baterie, stav připojení a poté ovládací prvky pro jas, režim nerušit (nerozsvěcí se displej a ztlumí se všechna upozornění kromě budíku), vodní zámek (nerozsvěcí se displej zvednutím a deaktivuje se dotyk displeje) a rychlý přístup do hudebního přehrávače.

Samsung Gear Fit2 Pro ovladaci centrum

Na závěr stojí za zmínku menu, do kterého se vstupuje pomocí postranního domovského tlačítka (spodní menší tlačítko). V tom naleznete veškeré aplikace, které Gear Fit2 Pro nabízí a nechybí pochopitelně ani základní nastavení (komplexní správa náramku probíhá skrze aplikaci Samsung Gear). Bohužel mi v menu chybí aplikace budík, ačkoli aplikace stopky i časovač zde jsou. Budík je tak potřeba nastavit klasicky na telefonu a následně se vás v daném čase kromě smartphonu snaží probudit i náramek.

Analýza spánku

Ačkoli osobně neznám moc lidí, co by rádi nosili různé fitness náramky a hodinky i v noci, tak sám jsem pravý opak a schopnost měřit spánek je pro mě u podobných zařízení v podstatě klíčová. Gear Fit2 Pro spánek analyzovat umí, a tak si hned na začátek u mě získal plusové body. Měření spánku je automatické a náramek je tak schopný sám poznat, v kolik hodin a minut usnete a následně kdy se ráno zase probudíte. Časy jsem se po celou dobu testování snažil monitorovat i sám a musím říct, že mě kolikrát až překvapilo, jak přesně Fit2 Pro určil, kdy jsem se pohroužil do říše snů nebo kdy jsem naopak ráno otevřel oči. Důležité je určitě zmínit, že náramek pozná, kdy se skutečně probudíte, ne až kdy vylezete z postele a začnete se hýbat. Jestliže tedy máte ve zvyku si ráno ještě chvíli poležet a mrknout třeba na telefon, nemusíte se bát, že by si náramek stále myslel, v kdovíjak hlubokém spánku ještě nejste.

Kromě přesných časů usnutí a probuzení je vám Fit2 Pro díky snímání srdečního tepu také schopný změřit, jak kvalitní váš spánek byl. V podrobné analýze totiž vidíte dobu strávenou v určitých fázích spánku, tedy jak dlouho jste měli lehký, neklidný nebo naopak hluboký (bez pohybu) spánek. Stejně tak se dozvíte účinnost konkrétního spánku, jeho skutečnou dobu trvání a také během něho spálené kalorie. Většinu údajů si můžete prohlédnout přímo na náramku, která vám každý ráno podá hlášení naměřených hodnotách. Do historie měření a na detaily pak můžete nahlédnout v aplikaci na svém telefonu.

Aplikace

Pro pro kompletní správu nastavení náramku je potřeba mít v telefonu nainstalovanou aplikaci Samsung Gear. Aplikace je přehledná a nastavení intuitivní. Naleznete zde například správce baterie, úložiště i RAM. V nastavení si pak můžete snadno změnit ciferník, stylizovat si ho (upravit barvy a u některých i pozadí) a případně si z obchodu stáhnout stovky dalších. Podobně lze skrze aplikaci spravovat seznam aplikací, ze kterých se budou oznámení zobrazovat i na náramku. Nechybí ani funkce pro nalezení náramku v případě, že jej někam zašantročíte (rozsvítí se displej a aktivují se vibrace), případně nastavení rychlých odpovědí pro zprávy či nabídky reakcí při odmítnutí hovoru.

Za samostatnou zmínku ale stojí možnost přenést z telefonu do náramku hudbu. Pro tu jsou v paměti Gear Fit2 Pro vyhrazeny 2 GB místa. Hudbu pak lze přehrávat skrze bezdrátová sluchátka, která k náramku připojíte pomocí Bluetooth. Sportovci tak díky tomu mohou snadno vyrazit ven jenom s náramkem na ruce a se sluchátky v uších a a přitom si nechat měřit vše potřebné a zároveň se motivovat hudbou.

Nicméně pro kompletní zobrazení naměřených dat a případný pohled do jejich historie vám ale výše popsaná aplikace stačit nebude. Ta má na starost skutečně jen správu nastavení náramku. Pro zdravotní data je potřeba nainstalovat ještě aplikaci Samsung Health. V té si pak prohlížíte veškeré údaje od historie naměřeného tepu až po detailní analýzu spánku, naměřené kroky, vystoupaná patra a spálené kalorie. Avšak i tato aplikaci je přehledná a intuitivní, a tak ji ani nemám co vytknout.

Baterie

Gear Fit2 Pro na tom po stránce výdrže není špatně ani nijak světoborně – zkrátka průměrně. Během testování mi baterie vydržela na jedno nabití vždy 4 dny, a to jsem si náramkem poměrně často hrál, nadprůměrně často synchronizoval naměřená data s telefonem a celkově zkoumal všechny jeho funkce, což se jistě odrazilo na vytížení baterie. Jas displeje jsem měl po celou dobu nastavený na polovinu. Výdrž je tedy poměrně dostačující. Samozřejmě existují náramky s podobnými funkcemi, které vydrží výrazně více, na druhém břehu řeky ale naopak stojí trackery, které nabízí jen 2-3 denní výdrž . Ačkoli se tedy Fit2 Pro řadí výdrží k průměru, nabít jej jednou za 4 dny není podle mého názoru nijak omezující.

Nabíjení náramku probíhá skrze speciální kolébku, která je součástí balení. Kolébka je vybavena čtveřicí kontaktních pinů, přičemž k nabíjení jsou ale potřeba pouze dva. Z toho vyplývá, že kolébka je přizpůsobena tak, aby bylo možné do ní náramek dát jakoukoli stranou. Zároveň je ke kolébce napevno připevněný metrový kabel zakončený klasickým USB portem. Adaptér do zásuvky v balení není, a tak je potřeba použít buďto nějaký vlastní nebo kabel jednoduše připojit do USB portu počítače. Pro zajímavost jsem změřil i rychlosti nabíjení. Aplikace v telefonu sice hlásí 2,5 hodiny, realita je ale o poznání lepší – z úplného vybití se Gear Fit2 Pro nabije na 100 % přesně za 1 hodinu a 40 minut.

  • po 0,5 hod. na 37 %
  • po 1 hod. na 70 %
  • po 1,5 hod. na 97 % (po 10 minutách na 100 %)

Závěr

Ne nadarmo byl v nedávném dTestu označen Samsung Gear Fit2 Pro jako nejlepší náramek. V poměru cena výkon je skutečně skvělý, ale samozřejmě pár nedostatků také má. Chybí mu reproduktor, mikrofon, samostatná aplikace budíku a displej nelze probudit klepnutím. Samsung si zkrátka musel nechat nějaké benefity i pro své hodinky Gear Sport. Na druhou stanu má ale Fit2 Pro spoustu výhod, přičemž mezi ty nejvýznamější patří podle mého přesná analýza spánku, čitelný displej, zpracování, vysoká voděodolnost a rozhodně i možnost nahrát do náramku hudbu. Pokud tedy chcete kvalitní fitness náramek, který vám bude měřit v podstatě vše, co jsou dnes podobné trackery měřit schopné, pak s Gear Fit2 Pro určitě neuděláte krok vedle.

Samsung Gear Fit2 Pro FB
Samsung Gear Fit2 Pro FB 2

Klady

+ přesný senzor srdečního tepu
+ detailní analýza spánku
+ kvalitní a příjemný řemínek
+ zpracování
+ poměrně dobrá výdrž baterie
+ voděodolnost
+ možnost nahrát do náramku hudbu

Zápory

– nemožnost probudit displej klepnutím
– absence samostatné aplikace budíku
– absence reproduktoru a mikrofonu
– na náramku nelze pořizovat snímky obrazovky

Dnes nejčtenější

.