Zavřít reklamu

Spolu s neustále se zvyšující kvalitou videí, které jsou dnešní smartphony schopné pořídit, narůstá také paměťová náročnost nahrávek. Například minutové video ve 4K rozlišení zabírá nemalých 350 MB. Právě proto se od minulého roku začal hojně rozšiřovat nový formát HEVC neboli H.265, který nyní začal podporovat i Samsung, a to konkrétně u svých nejnovějších vlajkových modelů Galaxy S9 a S9+.

HEVC (High Efficiency Video Coding) je kompresní video standard, který snižuje datový tok na polovinu, avšak při zachování stejné kvality obrazu jako u předchozího H.264. Ačkoli formát prošel schválením už v roce 2013, výrobci smartphonů jej začali nasazovat až minulý rok. Jako první se pro jeho implementaci rozhodl Apple, který jej představil jako součást systému iOS 11. Nyní se k jablečné společnosti přidal i Samsung, který se sice s nasazením formátu veřejně nepochlubil, ale nahrávat videa v HEVC umožňuje v Galaxy S9 a S9+.

Ačkoli je nahrávání do HEVC ve výchozím stavu vypnuté, uživatelé si jej mohou snadno aktivovat. Stačí otevřít aplikaci Fotoaparát, přejít do Nastavení (skrze ikonu ozubeného kolečka), zvolit Rozlišení videa a zde přepínačem aktivovat funkci Vysoce efektivní video.

V redakci jsme pro zajímavost provedli testy, kdy jsme pořídili minutové video nejprve ve starém formátu H.264 a poté v novém H.265. Zatímco první záznam měl 350,01 MB, druhý ve vysoce efektivním formátu zabíral 204 29 MB. Video v HEVC tedy není přesně o polovinu menší, nicméně záleží i na několika dalších faktorech, jako je barevná pestrost a míra světla u zabírané scény.

Na závěr je důležité poznamenat, že HEVC má také jednu zásadní nevýhodu. Ačkoli v něm natočená videa jsou znatelně menší a přesto kvalitní, mohou představovat problém z hlediska kompatibility. Formát HEVC je prozatím na začátku, a tak jej nepodporují různé editační programy a stejně tak s ním mají problém starší zařízení, jako smartphony, tablety a především pak televizory.

Samsung Galaxy-S9-in hand FB

Dnes nejčtenější

.