Zavřít reklamu

Podle analytické společnosti Gartner zaznamenal celosvětový trh se smartphony v období Q4 2017 mírný meziroční pokles o 6,3 %. Zdá se však, že za období Q1 2018 se počet prodaných smartphonů zvýšil, protože došlo k meziročnímu nárůstu o 1,3 %, přičemž celkově se prodalo 383,5 milionů kusů telefonů.

Vedoucí postavení na celosvětovém trhu s chytrými telefony držel opět Samsung se 78,56 miliony kusy. Meziročně mu však prodeje o 0,21 milionu klesly. Vzhledem k celkovému růstu segmentu se podíl jihokorejského giganta na trhu zmenšil o 0,3 % na 20,5 %. Pokles tržního podílu Samsungu analytická společnost připisuje zvýšení konkurenci na trhu se smartphony střední třídy. Dále je třeba poznamenat, že poptávka po vlajkových modelech během období klesla, a tak prodeje Galaxy S9 a Galaxy S9+ nenaplnily očekávání.

Druhé místo obsadil Apple s 54,06 miliony kusy a tržním podílem 14,1 %. Oproti loňskému roku dokázal Apple zvýšit prodeje svých iPhonů o necelé 3 miliony.

Nejvíce se dařilo společnostem Huawei a Xiaomi, u nichž došlo k největšímu nárůstu. Huawei meziročně zvýšil prodeje o 6 milionů na celkových 40,4 milionů, zatímco Xiaomi prodeje více než zdvojnásobilo a utrhli si tržní podíl ve výši 7,4 %.

Předpokládá se, že odbyt na celosvětový trhu se smartphony nyní zpomalí. Vzhledem k rostoucí konkurenci a neschopnosti růstu na velkých trzích, jako je Čína, by se mohlo vedoucí postavení Samsungu zmenšovat, protože značky jako Huawei a Xiaomi využívají agresivnější strategie.

gartner samsung
Galaxy S9 FB

Související články

Dnes nejčtenější

.