Zavřít reklamu

Nejjednodušší a nejbezpečnější instalace Android aplikací probíhá přes oficiální obchod Google Play. Jenže ne všechny aplikace se v něm nachází, ať už je to kvůli časovým exkluzivitám, podmínkám Googlu, omezením v určitých regionech nebo omezením na určitá zařízení. Naštěstí to na Androidu není takový problém. Instalace tzv. APK souborů mimo obchod Play je poměrně jednoduchá. V dnešním návodu vám ukážeme, jak na to.

APK je formát, ve kterém jsou uchovány Android aplikace a hry. Častokrát tak na internetu naleznete APK soubory ke stažení. Android zařízení takový soubor umí bez problémů otevřít a nainstalovat podobně, jak kdybyste je instalovali z obchodu Google Play. Dávejte si však pozor, odkud si APK soubor stahujete. Na pochybných stránkách se můžou vyskytovat zavirované soubory, se kterými si do telefonu můžete nainstalovat spyware, malware či jiný škodlivý software.

aplikace obchod google play

Existuje několik stránek, ze kterých se dají stahovat APK soubory bezpečně – APKMirror, GetJAR a APKPure. Pokud nevíte, co přesně děláte a nejste si jistí, tak bychom se jiných zdrojů mimo Google Play vyhnuli. K dispozici jsou i alternativní obchody s aplikacemi, které si můžete do telefonu nainstalovat. Nejrozšířenější je F-Droid, který se zaměřuje na open source aplikace zdarma a Amazon Store, kde se nachází i placené aplikace a hry.

Jak si nainstalovat APK soubor do telefonu?

Pokud už jste si aplikaci nebo hru pro instalaci vybrali, tak ji začněte stahovat. Po stažení naleznete soubor v notifikacích, kde na něj poklepejte (Případněte je ve složce Downloads). Při první instalaci se zobrazí upozornění, že webový prohlížeč, ze kterého instalujete, nemá povolené instalace z neznámých zdrojů. U novějších verzí Androidu vás následně přímo odkáže do nastavení, kde můžete instalace aktivovat. Poté se vraťte k souboru a již klasicky klepněte na instalaci. Po nainstalování je hotovo.

U starších verzí Androidu se instalace z neznámých zdrojů povolují odlišně. Musíte jít do nastavení telefonu, kde si naleznete položku bezpečnost či zabezpečení. Na další stránce uvidíte možnost aktivace toho, abyste do telefonu mohli instalovat aplikace mimo obchod Play. Po aktivaci se vraťte k APK souboru a poklepáním na něj ho nainstalujete.

Jak vidíte, instalace je opravdu jednoduchá a nejsou potřeba žádné složité příkazy, Root oprávnění apod. Pokud byste měli problém s nějakou části, napište nám do komentářů a problém se pokusíme vyřešit.

Dnes nejčtenější

.