Zavřít reklamu

Léto uteklo jako voda a žáci a studenti se vrátili do školních lavic. V souvislosti s návratem do škol v aplikaci Rakuten Viber probíhala velice zajímavá anketa, které se zúčastnilo přibližně 185 000 lidí. Tento průzkum, který se konal ve 24 zemích světa, mezi nimiž byla i Česká republika, ukázal, že uživatelé aplikaci využívají společně s hlavními nástroji pro online vzdělávání k zajištění komunikace. Celkově více než 70 % uživatelů potvrdilo, že Viber budou v novém školním roce používat ke komunikaci s rodiči, učiteli a studenty.

Od začátku pandemie COVID-19 uběhlo již několik měsíců a školy po celém světě nyní zvažují, jak zahájit nový školní rok. V některých zemích se žáci vrátí do tříd a budou dodržovat daná pravidla pro sociální kontakt, v jiných půjde o kombinaci školní docházky a distančního vzdělávání a někde se bude pokračovat v online výuce, která se stala poměrně populární formou.

Rakuten Viber
Zdroj: Rakuten Viber

Absolutní většina účastníků z České republiky, tedy 86% uživatelů, kteří svůj názor vyjádřili v anketě v oficiální komunitě Viber Czech Republic, souhlasí, aby školní rok začal běžnou prezenční výukou ve třídách. Mezi učiteli, kteří na stejnou otázku odpovídali v komunitě Viber průvodce pro učitele, to bylo dokonce 90%.

Ať už výuka začne jakkoliv, je jasné, že bude zapotřebí nových způsobů výuky a způsobu, jak zajistit, že žáci a studenti mají přístup ke studijním materiálům. Viber může studentům a učitelům posloužit jako užitečný nástroj pro komunikaci, ať už výuka bude probíhat ve třídách nebo doma.

Z celkového počtu účastníků odpovědělo průměrně 22% účastníků, že Viber používají jako hlavní nástroj pro vzdělávání na svém počítači a mobilu nebo tabletu. V Maďarsku a na Ukrajině to bylo dokonce téměř 27% a 24%. Celkově se ankety zúčastnili uživatelé ze zemí západní Evropy jako je Německo, Francie nebo Velká Británie, střední a východní Evropy, Asijsko-pacifického regionu a Blízkého východu a severní Afriky.

Zajímavým zjištěním bylo, že většina účastníků odpověděla, že v novém školním roce nevyužijí Viber pouze ke komunikaci s učiteli a studenty, ale také s ostatními rodiči. Viber je díky svým vlastnostem, mezi které patří široké spektrum služeb od video hovorů přes skupinové hovory a ankety a zabezpečení komunikace šifrováním, efektivním doplňkem vzdělávání, ať již probíhá v online nebo offline formě.

„Před rokem se 100% online výuka zdála jako něco z daleké budoucnosti. Vzhledem k pandemii COVID se ale stala realitou během několika týdnů. Jako rodič sám používám Viber ke komunikaci se svými dětmi, protože je to nejbezpečnější možnost komunikace a protože si nepřeji, aby o nich různé společnosti sbíraly informace. V posledních několika měsících jsem ale viděl, že Viber používají pro komunikaci mnozí rodiče, učitelé a studenti, aby tak mohli pokračovat ve vzdělávacím procesu. Jsme velmi rádi, že Viber může učitelům, studentům a rodičům nabídnout flexibilitu a bezpečnost,“ řekl Djamel Agaoua, CEO Rakuten Viber.

Rakuten Viber
Zdroj: Rakuten Viber

Pro pomoc učitelům pokračovat ve výuce, otevřel Rakuten Viber v mnoha zemích Evropy speciální komunity, kde se učitelé mohou dozvědět o funkcích, které aplikace nabízí pro využití ve vzdělávání. V České republice je to komunita Viber průvodce pro učitele.

V blízké budoucnosti uvede také Rakuten Viber nové funkce, jako kvízový mód v anketách, připomínky v „Moje poznámky“ a vylepšení galerie. Na konci předešlého školního roku byl Viber využíván jako nástroj pro vyučování po celém světě. Podle interního výzkumu, který Rakuten Viber uspořádal v osmi zemích střední a východní Evropy na konci školního roku, uvedlo 65% učitelů, že Viber využili jako nástroj, který jim pomohl komunikovat se studenty na různá témata týkající se výuky.

Dnes nejčtenější

.